Polska do 1138 roku monarchią dziedziczną czy elekcyjną?

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Otton III
Moderator
Posty: 524
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Polska do 1138 roku monarchią dziedziczną czy elekcyjną?

Post autor: Otton III »

Jak w temacie. Proszę o odpowiedzi.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Polska do 1138 roku monarchią dziedziczną czy elekcyjną?

Post autor: Husarz »

Moim zdaniem była to monarchia dziedziczna - w końcu to był ród Piastów.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Polska do 1138 roku monarchią dziedziczną czy elekcyjną?

Post autor: Otton III »

Zwróćmy jednak uwagę, że kronika Prokosza mówi o elekcjach władców w dobie monarchii wczesnopiastowskiej, w przypadku tej kroniki - do czasów Mieszka I. Gall Anonim też coś pisze o elekcjach władców polskich w Polsce pierwszych Piastów.
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Polska do 1138 roku monarchią dziedziczną czy elekcyjną?

Post autor: Adambik »

Otton III pisze:Gall Anonim też coś pisze o elekcjach władców polskich w Polsce pierwszych Piastów.
Co Gall Anonim pisze dokadnie? Mnie sie wydaje, ze wtedy jeszcze nie wybierano wladcow.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Polska do 1138 roku monarchią dziedziczną czy elekcyjną?

Post autor: Otton III »

Adambik pisze:
Otton III pisze:Gall Anonim też coś pisze o elekcjach władców polskich w Polsce pierwszych Piastów.
Co Gall Anonim pisze dokadnie? Mnie sie wydaje, ze wtedy jeszcze nie wybierano wladcow.
Co do Siemowita Piastowica Gall Anonim pisze: "Po tym wszystkim młody Siemowit, syn Piasta Chościskowica, wzrastał w siły i lata i z dnia na dzień postępował i rósł w zacności do tego stopnia, że król królów i książę książąt za powszechną zgodą ustanowił go księciem Polski, a Popiela wraz z potomstwem doszczętnie usunął z królestwa".

Co do Bolesława Krzywoustego i Zbigniewa Władysławowica (fragment mowy Władysława I Hermana na temat uposażenia synów): "To jedno natomiast pragnienie mego serca mogę wam odsłonić, iż życzę sobie, byście po mojej śmierci wszyscy jednomyślnie posłuszni byli roztropniejszemu [z nich] i zacniejszemu w obronie kraju i w gromieniu wrogów".
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Polska do 1138 roku monarchią dziedziczną czy elekcyjną?

Post autor: Adambik »

Tak, ale to nie przesądza faktu o elekcji władcy - jedynie aby byli posłuszni nowemu władcy. Wydaje mi się, że każdy władca wiedział iż po jego śmierci zawsze jest walka o władzę i nie zawsze ten który powinien zostać władcą nim się staje. Ale takie to były czasy. Od elekcyjności władców możemy chyba mówić od śmierci Kazimierza Wielkiego.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Polska do 1138 roku monarchią dziedziczną czy elekcyjną?

Post autor: Otton III »

Adambik pisze:Tak, ale to nie przesądza faktu o elekcji władcy - jedynie aby byli posłuszni nowemu władcy. Wydaje mi się, że każdy władca wiedział iż po jego śmierci zawsze jest walka o władzę i nie zawsze ten który powinien zostać władcą nim się staje. Ale takie to były czasy. Od elekcyjności władców możemy chyba mówić od śmierci Kazimierza Wielkiego.
Czy pierwszy cytat z Kroniki Galla Anonima mówiący o wstąpieniu Siemowita Piastowica na stolec gnieźnieński "za powszechną zgodą" również nie jest przykładem elekcji władców w Polsce pierwszych Piastów?
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Polska do 1138 roku monarchią dziedziczną czy elekcyjną?

Post autor: Adambik »

Otton III pisze:
Adambik pisze:Tak, ale to nie przesądza faktu o elekcji władcy - jedynie aby byli posłuszni nowemu władcy. Wydaje mi się, że każdy władca wiedział iż po jego śmierci zawsze jest walka o władzę i nie zawsze ten który powinien zostać władcą nim się staje. Ale takie to były czasy. Od elekcyjności władców możemy chyba mówić od śmierci Kazimierza Wielkiego.
Czy pierwszy cytat z Kroniki Galla Anonima mówiący o wstąpieniu Siemowita Piastowica na stolec gnieźnieński "za powszechną zgodą" również nie jest przykładem elekcji władców w Polsce pierwszych Piastów?
Tak, ale można powiedzieć, że po chrzcie Polski nastąpiło przyjmowanie modelu państw chrześcijańskich. To było średniowiecze czasy feudalne, gdzie wasale nie wybierali swojego seniora.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Polska do 1138 roku monarchią dziedziczną czy elekcyjną?

Post autor: Otton III »

Adambik pisze:
Otton III pisze:
Adambik pisze:Tak, ale to nie przesądza faktu o elekcji władcy - jedynie aby byli posłuszni nowemu władcy. Wydaje mi się, że każdy władca wiedział iż po jego śmierci zawsze jest walka o władzę i nie zawsze ten który powinien zostać władcą nim się staje. Ale takie to były czasy. Od elekcyjności władców możemy chyba mówić od śmierci Kazimierza Wielkiego.
Czy pierwszy cytat z Kroniki Galla Anonima mówiący o wstąpieniu Siemowita Piastowica na stolec gnieźnieński "za powszechną zgodą" również nie jest przykładem elekcji władców w Polsce pierwszych Piastów?
Tak, ale można powiedzieć, że po chrzcie Polski nastąpiło przyjmowanie modelu państw chrześcijańskich. To było średniowiecze czasy feudalne, gdzie wasale nie wybierali swojego seniora.
Dziękuję za wyjaśnienie.
wulkanicznalawa
Posty: 1
Rejestracja: 15 kwie 2016, 12:26

Re: Polska do 1138 roku monarchią dziedziczną czy elekcyjną?

Post autor: wulkanicznalawa »

mysle ze gal anonim w swoich zapiskach wspomniał cos o tym
_________
ekotrans.info.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”