Kwestia pochodzenia Władywoja z dynastii Piastów

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Otton III
Moderator
Posty: 524
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Kwestia pochodzenia Władywoja z dynastii Piastów

Post autor: Otton III »

Czy Władywoj (książę czeski w latach 1002-1003) pochodził z dynastii Piastów? A jeśli tak, to kim byli jego rodzice?
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Kwestia pochodzenia Władywoja z dynastii Piastów

Post autor: Adambik »

Zdaniem Gerarda Labudy Władywoj pochodził z bocznej linii Przemyślidów, o której jednak nic nie wiadomo, lub co bardziej prawdopodobne był młodszym bratem Bolesława II Pobożnego (ojciec Bolesław I Okrutny; matka nieznana).
golec115
Moderator
Posty: 243
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Re: Kwestia pochodzenia Władywoja z dynastii Piastów

Post autor: golec115 »

A skąd się biorą u Ciebie Ottonie domysły, jako może się wywodzić od Piastów?
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Kwestia pochodzenia Władywoja z dynastii Piastów

Post autor: Otton III »

To nie moje domysły... Nie wiem skąd się biorą, dlatego ja pytam się ile w nich prawdy.
golec115
Moderator
Posty: 243
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Re: Kwestia pochodzenia Władywoja z dynastii Piastów

Post autor: golec115 »

Dobrze, a więc skąd takie przesłanki aby uważać iż Władywoj pochodził z dynastii Piastów a nie Przemyślidów? :roll:
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Kwestia pochodzenia Władywoja z dynastii Piastów

Post autor: Otton III »

golec115 pisze:Dobrze, a więc skąd takie przesłanki aby uważać iż Władywoj pochodził z dynastii Piastów a nie Przemyślidów? :roll:
Monety Władywoja z napisem "dux polonie".
golec115
Moderator
Posty: 243
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Re: Kwestia pochodzenia Władywoja z dynastii Piastów

Post autor: golec115 »

Monety? Proszę dadaj je w załączniku, albo w którym zbiorze monet się one znajdują. Interesuję się numizmatyką wczesnopolską i jeszcze nigdy nie spotkałem się z monetami Władywoja. Jeszcze inny aspekt dotyczący monet piastowskich. Otóż w Polsce monety wybijał tylko i wyłącznie władca rządzący. Dopiero monety Sieciecha "wybiły" się spod tej tradycji. Jak więc mogą pochodzić z czasów panowania Bolesława Chrobrego? Co więcej nosić tytuł księcia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”