Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest ?

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Kontakt:

Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest ?

Post autor: Artur Rogóż » 06 wrz 2011, 03:44

Jak w temacie. Proszę o odpowiedzi.

Awatar użytkownika
solec1

Re: Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest ?

Post autor: solec1 » 07 wrz 2011, 13:16

Takie samo pytanie zadała nam historyczka w 5 klasie szkoły podstawowej - było to jesienią 1983 roku - zgłosiłem się, powiedziałem "że z przyczyn politycznych - aby Niemcy nie mieli już pretekstu, by na nas Polaków napadać jako na pogan" i dostałem 5-kę za aktywność... To takie szkolne wspomnienie. Później przyszła refleksja: przecież przyjęcie chrztu wcale nas od niemieckich kolejnych najazdów nie uchroniło (jakkolwiek bywały i czasy spokojniejsze). A dobrych kilka lat wpadł mi w ręce artykuł, niestety zupełnie nie pamiętam ani periodyku ani autora, w którym jako najbardziej prawdopodobną odpowiedź podawano tę natury czysto religijnej: Mieszko "po prostu" uwierzył w prawdy wiary, z którymi zapoznali go chrześcijańscy duchowni - ta cała tak totalnie nowa rzeczywistość, o której się dowiedział, była o wiele bardziej przekonująca niż system wierzeń przodków, w którym dotychczas żył. Tzn. główna sugestia artykułu była taka, aby w Mieszku widzieć mniej pragmatycznego polityka a bardziej człowieka otwartego na rzeczywistość nadprzyrodzoną, a przynajmniej aby nieco przesunąć akcenty w ocenie postępowania księcia. Bo być może za bardzo patrzymy na Mieszka z naszej perspektywy - spryciarzy, którzy ciągle kalkulują, co się opłaca a co nie, co przyniesie zysk a co niesie za sobą ryzyko straty i - z tejże perspektywy - chcemy widzieć w decyzji Mieszka o przyjęciu chrztu jedynie genialne posunięcie polityczne. Tymczasem - tak trochę może w klimacie Gołubiewa - chrześcijaństwo szło ku naszym ziemiom jako coś zupełnie nowego, jako jakaś nowa tajemnicza moc i potęga, ale nie tyle przerażająca co pociągająca, rzec można "atrakcyjna". Może więc Mieszko i "jego drużyna", podobnie jak wielu ludzi w ciągu tysiąclecia przed nimi i tysiąclecia po nich, owej "atrakcyjności" chrześcijaństwa najzwyczajniej ulegli? Oczywiście, jest wielce prawdopodobne, że w tym akurat przypadku "prawda leży gdzieś po środku": chrześcijaństwo jawiło się Mieszkowi atrakcyjnie w samej swej istocie, uwierzył w jego prawdy i postanowił przyjąć jego zasady ale nie omieszkał też wykorzystać politycznie faktu zostania władcą chrześcijańskim.

Awatar użytkownika
golec115
Moderator

Post autor: golec115 » 07 wrz 2011, 17:56

solec1 pisze:Tymczasem - tak trochę może w klimacie Gołubiewa - chrześcijaństwo szło ku naszym ziemiom jako coś zupełnie nowego, jako jakaś nowa tajemnicza moc i potęga, ale nie tyle przerażająca co pociągająca, rzec można "atrakcyjna".
Ekhem.. Na polskich ziemiach było już znane chrześcijaństwo już na w IX wieku. Każdy z nas zna Państwo Wielkomorawskie. W Żywocie św. Metodego jest wzmianka, jakoby "zły książę siedział w Wiśle i urągał, wtem Metody powiedział >Lepiej byś sam przyjął chrzest, aniżeli był zmuszony<" (z pamięci). Tak, więc w Krakowie było już biskupstwo (wymienieni są dwaj biskupi z pierwszych lat X wieku), we Wrocławiu znaleziono ruiny kościoła z przełomu IX/X wieku. Widać od razu, że ta religia nie była nam obca, ale.. Był to obrządek słowiański, który później został uznany za heretycki - a więc kraj Mieszka nadal mógłby być "nieschrystianizowany" w obrzędzie rzymskim..
I zadam jedno pytanie: dlaczego historia państwowości polskiej bierze się akurat od chrztu Mieszka w 966 roku, skoro miał za sobą około 20 lat panowania?
Jest taki fajny artykuł "Mieszko nie jest pierwszy" Jerzego Jankowskiego. Łączy fakty i wysuwa ciekawe wnioski. Jakby były problemy ze znalezieniem, napiszcie mi na PW.

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Kontakt:

Post autor: Artur Rogóż » 08 wrz 2011, 05:19

Myślę, że przyjęcie chrztu przez Mieszka I było w większym stopniu kalkulacją polityczną niż jego realnym "zafascynowaniem" nową religią -np. musiał zrezygnować ze swoich wcześniejszych żon ;-)
A tak poważnie to musimy zwrócić uwagę, że w tamtych czasach inaczej postrzegano chrześcijaństwo - nawracanie mieczem pogan, a później odprawiane msze chwalebne za bohaterów.
Wiadomo, że przyjęcie wiary chrześcijańskiej nakładało pewne ograniczenia na władcę, ale również stwarzało dodatkowe możliwości w prowadzeniu polityki zagranicznej.
Być może Mieszko się łudził, że wstępując do wspólnoty chrześcijańskiej zabezpieczy się od zakusów innych chrześcijańskich krajów, np. Niemców.
W sumie z dzisiejszej perspektywy wydaje się nam to dziwne, ale w tamtych czasach tak często zmieniano sojusze międzypaństwowe, że być może Mieszko I upatrywał w przyjęciu chrztu pewnej stabilizacji, pójście z duchem czasu i reformowanie swojego państwa - stworzenie czegoś na wzór swoich zachodnich sąsiadów.

Awatar użytkownika
solec1

Post autor: solec1 » 12 wrz 2011, 13:46

To chyba znowu na historii dostałbym piątke? Ktoś może śledzi podręczniki do podstawówki pod kątem mieszkowych motywacji?
Uzupełnię jedynie, że pisząc o NOWOŚCI chrześcijaństwa, nie miałem na myśli tego, że było ono nieznane w okolicy, a to że była to nowość dla tych, którzy chrzest przyjmowali i musieli "przeformatować" swoje życiowe zwyczaje. Tzn. czymś innym było o chrześcijaństwie się dowiedzieć i z chrześcijanami się zetknąć a czym innym samemu chrześcijaństwo przyjąć. I podtrzymam swoje zdanie, że jak najbardziej uznając wszelkie motywy polityczne, nie zaniedbywałbym wątku religijnego w decyzji Mieszka.
No, i chyba nie wszyscy postrzegali chrześcijaństwo jako "nawracanie mieczem pogan". Cyryl, Metody, Wojciech Adalbert i jego przyrodni brat Radzym, Bruno z Kwerfurtu i inni raczej tak go nie postrzegali...
A co do rezygnacji Mieszka w wcześniejszych żon - może nie było to aż takie wielkie wyrzeczenie? może lepsza była jedna Dąbrówka???

Awatar użytkownika
golec115
Moderator

Post autor: golec115 » 12 wrz 2011, 17:49

solec1 pisze:A co do rezygnacji Mieszka w wcześniejszych żon - może nie było to aż takie wielkie wyrzeczenie? może lepsza była jedna Dąbrówka???
Jednak "odczuł" raczej zamianę tych siedmiu żon na tą jedną. I tak będąc przy tych żonach, to jestem ciekawy co z nimi było dalej? Nigdzie nie spotkałem się w średniowiecznych źródłach o ich dalszych losach? MOże ktoś z Was ma jakieś "namiary"?
solec1 pisze:Ktoś może śledzi podręczniki do podstawówki pod kątem mieszkowych motywacji?
Są tam zawarte tylko kwestie polityczne, tzn. przyłączenie się do "świata cywilizowanego", mniej pretekstów ze strony Cesarstwa na ataki ziem etc.

Awatar użytkownika
Napoleon8898
Kontakt:

Post autor: Napoleon8898 » 29 wrz 2011, 21:22

Jak dla mnie ze względów politycznych.
- Dobrawa mówiła że nie wyjdzie za niewiernego woli zostać męczenniczką ( cóż może się też ochrzcić by za niego wyszła polityka to polityka)
- Chciał uchronić Polskę przed najazdami Niemców ( Z tego co wiem Otto III był pokojowo nastawiony) i innymi chrześcijańskimi państwami dzięki temu znalazł się w ''kręgu państw europejskich''
- BYĆ MOŻE dlatego że była taka ''moda'' ( ja tu podaje zdania wszystkich)
- Niektórzy utrzymują że ''kochał Boga'',''Bardziej podobała mu się ta religia'' ( W to, to już nie uwierzę na 100%! )

Według mnie to tylko względy polityczne w końcu ''Nie jest tak źle że zmieniamy religię skoro dzięki temu przestaną nas nachodzić i w ogóle''
Być może tak myślał Mieszko I

Polityka wiemy na pewno ale czy ''MODA'' cóż mam wątpliwości by bawić się religią na Modę według mnie to nie jest poprawna odp. ale każdy uważa to co chce :)

Wierzył w Boga,Kochał go... oto jak propaganda potrafi zachwalać swoich cóż być może to prawda... lecz nie dla mnie może w duchu coś czuł to jest możliwe lecz nawet jeśli tak to skrzypce grała tu polityka.

Wiec odp. w skrócie :
Główne skrzypce gra tu polityka choć może Mieszko naprawdę polubił tą religię. Być może gdyby Dobrawa dobrowolnie się z nim wtedy ożeniła to chrztu by nie przyjął tak czy inaczej przez nacisk państw europejskich na pewno Polska musiała by się ochrzcić być może odwiedziła by ją krucjata a chyba rzezi takich jakie wykonywali ''żołnierze Boga'' w czasie krucjat by Polacy nie chcieli trzeba dodać że wtedy nietolerancja religijna była większa a skoro Anglicy czy Francuzi podróżowali do Jerozolimy to czemu by jeszcze bardziej przypodobać się papieżowi lub ''zanieść tam wiarę w Boga '' nie wyprawili podróży do Polski ?

Cóż trochę to ''Historical fiction''

Awatar użytkownika
solec1

Post autor: solec1 » 30 wrz 2011, 08:28

> oto jak propaganda potrafi zachwalać swoich

A skąd wiadomo, że to propaganda?
W 2005 roku ukazała się książka amerykańskiego historyka, Philipa Earl Steele, "Nawrócenie i Chrzest Mieszka I". Więc może nie tylko polityka?

Awatar użytkownika
golec115
Moderator

Post autor: golec115 » 30 wrz 2011, 18:50

Napoleon8898 pisze: - Chciał uchronić Polskę przed najazdami Niemców ( Z tego co wiem Otto III był pokojowo nastawiony)
Wróć! Co ma wspólnego Otton III z chrztem Polski :?:

Awatar użytkownika
Napoleon8898
Kontakt:

Post autor: Napoleon8898 » 04 paź 2011, 18:07

Widocznie muszę zmienić źródło...

Nie ufaj rekrutom :(

ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”