Ocena panowania Mieszka II

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Ocena panowania Mieszka II

Post autor: Warka »

Bardzo ciekawią mnie takie tematy... :-)
Niektórzy uważają go za dobrego władcę, który potrafił się oprzeć cesarzowi, ale przeciw dwóm sojusznikom już nie dał rady. Inni obwiniają go za kryzys w państwie polskim. A Wy jak sądzicie?
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Ocena panowania Mieszka II

Post autor: Otton III »

Mieszko II starał się dorównać ojcu w czynach rycerskich i sławie, jednak brakło mu siły i determinacji ojca w obliczu najazdu niemiecko-czesko-węgiersko-ruskiego w 1031 roku. Był zdolnym politykiem, przedkładającym dobro państwa nad swoje własne widzimisię, jednak mimo przejściowych sukcesów w prowadzeniu polityki zagranicznej poniósł klęskę. Po ojcu odziedziczył jednak wytrwałość w osiągnięciu danego celu, o czym świadczą m.in. powrót do Polski w 1032 roku w celu odzyskania władzy, a także udane próby wyeliminowania konkurentów do tronu (Bezpryma, Ottona, Dytryka) w celu przejęcia pełni władzy w Polsce. Był niezwykle ambitny, o czym świadczy fakt, iż wykorzystując osłabienie Niemiec próbował za wszelką cenę umocnić pozycję Polski w Europie Środkowej, a także po wygnaniu z kraju, powrocie i odzyskaniu pełni władzy podjął niestety nieudaną (wskutek przedwczesnej śmierci), ale jakże ambitną próbę odzyskania korony królewskiej. Był zdolny do zawierania kompromisów w trudnej sytuacji, o czym świadczy zjazd w Merseburgu w 1032 roku, na którym Mieszko wraz z bratem i kuzynem dokonał podziału władzy w Polsce. Nie zrezygnował jednak wówczas z osiągnięcia pełni władzy w Polsce i odzyskania korony królewskiej - istotnie już w 1033 roku został jedynowładcą i zaczął starać się o koronę królewską.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Ocena panowania Mieszka II

Post autor: Artur Rogóż »

Według mnie Mieszko II, padł ofiarą odwetu ze strony Rusi i Cesarstwa. Cesarstwo chciało odzyskać Milsko i Łużyce, a Ruś-Grody Czerwieńskie. Ponadto był bardzo dobrym wodzem (spustoszył Saksonię w 1028 i w 1030 r.). Ja uznaję go za dobrego władcę.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Ocena panowania Mieszka II

Post autor: stach »

Tą ofiarą mógł paść już Bolesław ze strony Henryka II i ówczesnych papieży, a jednak oparł się ich sile. Dowodzi to wyższości ojca nad synem oraz że Mieszko nie był taki najlepszy, choć nie uważam, że zły.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Ocena panowania Mieszka II

Post autor: Warka »

Ale finanse za Mieszka II (to przez Bolesława Chrobrego) nie były w dobrym stanie. To też jest powodem upadku Mieszka, ale Mieszko zdołał się podnieść i w 1032 r. wrócił do kraju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”