Ocena interwencji B. Śmiałego na Węgrzech, Rusi i w Czechach

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Ocena interwencji B. Śmiałego na Węgrzech, Rusi i w Czechach

Post autor: Warka » 29 paź 2010, 10:00

Bolesław Śmiały wielokrotnie interweniował. Jak myślicie, czy te interwencje przyniosły jakieś korzyści?

Wg mnie przyniosły, ale w Czechach i na Rusi były one krótkotrwałe. Jeszcze w czasach panowania Bolesława, sprawy w Czechach przyniosły zły obrót sprawy dla Polski i w rezultacie doszło do sojuszu czesko-cesarskiego. Natomiast interwencje na rzecz Izasława przyniosły łupy (które i tak zostały roztrwonione) i Grody Czerwieńskie. Jednak Grody Czerwieńskie odzyskano na 20 lat, a Izasław nie zdążył udzielić Polsce jakiejkolwiek pomocy, gdyż panował krótko. Natomiast interwencje na Węgrzech niosły większe korzyści. Nie wywieziono stamtąd łupów, ani nie przyłączono żadnych ziem (np. Słowacji), ale zapewniono sobie przychylność tamtejszych władców. Dzięki temu powstał polsko-węgierski sojusz przeciw Cesarstwu, natomiast wspierający papiestwo. Te sojusze z Węgrami bardzo przydały się Bolesławowi, gdyż to państwo udzieliło polskiemu królowi schronienia.

Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Ocena interwencji B. Śmiałego na Węgrzech, Rusi i w Czec

Post autor: Otton III » 29 paź 2010, 18:44

Warka czy mógłbyś przypomnieć jakie były owoce polityki zagranicznej Bolesława Szczodrego wobec Czech i czy w ogóle dochodziło do jakichś interwencji Szczodrego w Czechach?

Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Ocena interwencji B. Śmiałego na Węgrzech, Rusi i w Czec

Post autor: Warka » 30 paź 2010, 13:19

Poprawka chodzi o Ruś i Węgry - Chodziło aby zapobiec nadmiernej ekspansji niemieckiej :-) Choć być może Bolesław Śmiały starał się również wpływać w jakiś sposób na Czechów, ale źródeł nie ma. W stosunku Czech są to moje przypuszczenia, że były jakieś tam interwencje - nie zbrojne, bo te byłyby szerzej opisane.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”