Kogo popieracie? Mieszka III czy Kazimierza Sprawiedliwego?

Statut (testament Bolesława Krzywoustego) – regulował sprawę dziedziczności, został zaprzysiężony przez zgromadzonych na wiecu możnowładców i biskupów, wszedł w życie w 1138 roku, po śmierci księcia. Zgodnie z jego postanowieniem każdy z książęcych synów miał otrzymać jedną dzielnicę Polski. Dla utrzymania jedności państwa władzę zwierzchnią nad całością terytorium miał zawsze sprawować najstarszy z rodu – senior.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Kogo popieracie? Mieszka III czy Kazimierza Sprawiedliwego?

Post autor: Husarz »

Jak w temacie. Kogo poparlibyście w 1177 r. (rok wygnania Mieszka z Krakowa). Mieszka III Starego (on był najstarszy z rodu i jemu należała się władza zwierzchnia, ale był niepopularny z powodu jego polityki monetarnej), czy może Kazimierza II Sprawiedliwego (był młodszy od Mieszka i nie przysługiwała mu władza, ale był obiecującym księciem i dobrze rządził w swojej dzielnicy wiślickiej)? A więc kogo poparlibyście?

Ja poparłbym Kazimierza Sprawiedliwego. Z powodu rządów Mieszka w stolicy, niezadowolenie mieszczaństwa było wielkie. Poparłbym opozycję, skupioną wokół Kazimierza.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Kogo popieracie? Mieszka III czy Kazimierza Sprawiedliwe

Post autor: Otton III »

Poparłym ówczesnego seniora dynastii Piastów, Mieszka III Starego, bo chciał on silnej władzy książęcej i maksymalnego osłabienia pozycji możnowładztwa, a te dwie ambicje Mieszka III w przypadku wdrożenia ich w życie działałyby na korzyść księstw rządzonych przez niego i zwiększałyby szanse Mieszka na zjednoczenie państwa, które było kolejną, trzecią ambicją seniora dynastii.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Kogo popieracie? Mieszka III czy Kazimierza Sprawiedliwe

Post autor: stach »

Ja za to poparłbym Mieszka. To jemu w końcu należała się władza. Taka była wola ich ojca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska dzielnicowa”