Leszek Czarny

Statut (testament Bolesława Krzywoustego) – regulował sprawę dziedziczności, został zaprzysiężony przez zgromadzonych na wiecu możnowładców i biskupów, wszedł w życie w 1138 roku, po śmierci księcia. Zgodnie z jego postanowieniem każdy z książęcych synów miał otrzymać jedną dzielnicę Polski. Dla utrzymania jedności państwa władzę zwierzchnią nad całością terytorium miał zawsze sprawować najstarszy z rodu – senior.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Leszek Czarny

Post autor: Artur Rogóż »

Co myślicie o tym księciu?

Wg mnie dobry władca. Nie miał czasu na walkę o koronę, bo miał dość walk z Rusinami i Tatarami. To głównie dzięki niemu najazd tatarski w 1287 r. zakończył się fiaskiem. Umocnił także Kraków, czyniąc go niezdobytą twierdzą.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Leszek Czarny

Post autor: stach »

No często się go nie docenia, ogólnie jest mało znany. A według mnie niesłusznie - był chyba pierwszym, czyniącym coś w celu zjednoczenia Polski dzielnicowej. Robił to jeszcze przed Henrykiem IV Probusem, Przemysłem II i Władysławem Łokietkiem.
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Leszek Czarny

Post autor: ziomeka »

stach pisze:No często się go nie docenia, ogólnie jest mało znany. A według mnie niesłusznie - był chyba pierwszym, czyniącym coś w celu zjednoczenia Polski dzielnicowej. Robił to jeszcze przed Henrykiem IV Probusem, Przemysłem II i Władysławem Łokietkiem.

Mało znany, bo w kraju za bardzo nie wojował (dzięki temu sławę zdobyli m.in. Bolesław Rogatka :oops: który zasłynął wieloma niecnymi czynami), a kraj wewnętrznie wzmacniał "tylko" dzięki budowie umocnień i obwarowań. Do tego kłócił się z biskupem Pawłem z Przemankowa, a jak wiadomo ci, którzy kłócili się z Kościołem poważani nie byli.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Leszek Czarny

Post autor: Otton III »

Był to pierwszy z książąt polskich od 1241 roku, który miał w planach zjednoczenie Polski i otrzymanie korony królewskiej. Za jego rządów odrodziła się w Polsce idea jej zjednoczenia. Leszkowi niestety nie udało się zrealizować swych ambitnych planów z powodu zaangażowania księcia w walki z Rusią, Litwą i Jacwieżą, z najazdem tatarskim, z buntami rycerstwa.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Leszek Czarny

Post autor: Husarz »

Bardzo go lubię osobiście, właśnie za zdecydowanie, walkę o swoje (już w młodości wywalczył sobie kawałek ziemi), rozwój miast oraz fortyfikacji oraz obronę państwa przed nieprzyjaciółmi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska dzielnicowa”