Minusy panowania Kazimierza Wielkiego

Zjednoczone Królestwo Polskie (łac. Regnum Poloniae, ukr. Королівство Польське) – państwo polskie w okresie od 20 stycznia 1320 do 4 marca 1386, czyli za panowania dwóch ostatnich Piastów i Andegawenów. Administracyjnie dzieliło się na prowincje i województwa, lub ziemie. Było położone w rejonie Wyżyn Polskich i Ukraińskich na terytorium współczesnej Polski i Ukrainy. Głównymi rzekami były: Wisła, Warta, Wieprz, Narew i Dniestr. Graniczyło z: Czechami (poprzez wasalne księstwa śląskie), Węgrami, Księstwem Halicko-Wołyńskim (do 1340), Litwą, Mazowszem (od 1351 lenno Polski), Płockiem (od 1386 lenno Polski), Państwem Krzyżackim. W 1370 osiągnęło maksymalny zasięg terytorialny 270 000 km² i liczyło wówczas około 2,5 mln mieszańców.
MichałK
Posty: 117
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 27 gru 2010, 18:14

Minusy panowania Kazimierza Wielkiego

Post autor: MichałK »

Kazimierz Wielki jest uważany za najlepszego (bądź jednego z lepszych ) królów Polski. Za jego czasów Polska była zjednoczonym, stabilnym, silnym i rozwijającym się gospodarczo państwem. Kraj był wolny od wojen z Krzyżakami i był spokój od wschodniej granicy. Kazimierz Wielki nie miał legalnych męskich potomków, ale zabezpieczył kraj, powierzając następstwo tronu potężnemu królowi Węgier, Ludwikowi Wielkiemu (u nas tylko Andegaweńskiemu lub Węgierskiemu). Czy były jednak jakieś ciemne strony panowania Kazimierza Wielkiego ? Coś, co sprawiało, że Polska stała w tyle w porównaniu z pozostałymi mocarstwami ówczesnej Europy.
MarcinP
Posty: 152
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Minusy panowania Kazimierza Wielkiego

Post autor: MarcinP »

Można czepiać się nieodzyskania śląska i ziem zachodnich, był bigamistą, miał zapędy do tyrani zlikwidował księdza, który się czepiał bigami i jednego z możnych.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Minusy panowania Kazimierza Wielkiego

Post autor: Husarz »

MarcinP pisze:Można czepiać się nieodzyskania śląska i ziem zachodnich.
Przy ówczesnej sile sąsiadów było to nierealne. Kazimierz przecież odrywał po kawałku księstwa Śląskie. Walczył z Luksemburgiem i gdyby nie umarł to kto wie może odzyskałby jeszcze więcej w związku z wyprawą, która miała nastąpić.
MarcinP pisze:był bigamistą
Czy król musiał być święty ?
MarcinP pisze:miał zapędy do tyrani zlikwidował księdza, który się czepiał bigami i jednego z możnych.
Ważne, że nie zaszkodziło to jego panowaniu i nie został zrzucony z tronu...
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Minusy panowania Kazimierza Wielkiego

Post autor: Marshal »

Myślę , że istotnym minusem ,który przyniósł państwu duże szkody było nadmierne zadłużanie się króla u lichwiarzy żydowskich .
Skutkowało to tym , że bardzo wiele nieruchomości przeszło w obce ręce jako niespłacone zastawy hipoteczne.
Dotyczyło to nie tylko ziemi , ale i obiektów budowlanych znacznej wartości położonych przy reprezentacyjnych placach i ulicach głównych miast.
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Minusy panowania Kazimierza Wielkiego

Post autor: Adambik »

Marshal pisze:Myślę , że istotnym minusem ,który przyniósł państwu duże szkody było nadmierne zadłużanie się króla u lichwiarzy żydowskich .
Skutkowało to tym , że bardzo wiele nieruchomości przeszło w obce ręce jako niespłacone zastawy hipoteczne.
Dotyczyło to nie tylko ziemi , ale i obiektów budowlanych znacznej wartości położonych przy reprezentacyjnych placach i ulicach głównych miast.
A od kogo miał pożyczać pieniądze jak nie od tych którzy potrafili je szybko i sprawnie zorganizować. Bardzo dobrze, że właśnie dzięki królowi trochę własności przeszło w obrotne ręce.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Minusy panowania Kazimierza Wielkiego

Post autor: Husarz »

Marshal pisze:Myślę , że istotnym minusem ,który przyniósł państwu duże szkody było nadmierne zadłużanie się króla u lichwiarzy żydowskich .
Skutkowało to tym , że bardzo wiele nieruchomości przeszło w obce ręce jako niespłacone zastawy hipoteczne.
Dotyczyło to nie tylko ziemi , ale i obiektów budowlanych znacznej wartości położonych przy reprezentacyjnych placach i ulicach głównych miast.
A ile wynosiło zadłużenie króla ?
MichałK
Posty: 117
Rejestracja: 27 gru 2010, 18:14

Re: Minusy panowania Kazimierza Wielkiego

Post autor: MichałK »

Nie wiem, czy się trafnie wyrażę. Do niedawna wydawało mi się, że największe lata świetności Królestwa Polskiego praypadły na lata panowania Władysława Jagiełły. Potem, po zagłębieniu się w ten temat i zweryfikowaniu pewnych informacji moje poglądy uległy zmianie. Chodzi o pyrrusowe grunwaldzkie zwycięstwo, przedkładanie interesu Litwy nad interes Polski (nie mam tego królowi za złe, wszak był synem wielkiego księcia litewskiego, a ponadto nie życzył Polsce źle ani jej nie szkodził, jednak skupiał swoje działania na tym, aby korzystając z dorobku cywilizacyjnego Polski, wzmocnić pozycję Liwy)i ustępstwa wobec szlachty. Potem wydawało mi się, że były to czasy Kazimierza Jagiellończyka. Stabilne gospodarczo państwo, dzieci na ważnych tronach Europy. Ale to wciąż nie to. Nieudolne posunięcia w czasie wojny trzynastoletniej, brak talentów wojskowych i zaniedbanie polityki wschodniej. Żadnej porządnej armii i kolejne pyrrusowe zwycięstwo w wojnie polsko-krzyżackiej. A jeśli chodzi o czasy Kazimierza Wielkiego,to jednak Polska nie była chyba wtedy jeszcze mocarstwem. Nie było to imperium, które mogło Krzyżakom i Świętemu Cesarstwu dyktować swoje warunki, z czego Kazimierz zdawał sobie sprawę. Był to jedynie średniak, który miał ustabilizowaną sytuację gospodarczą. No i trzecia rzecz, powiedzmy sobie szczerze. Wiele osób, nawet nie obeznanych z historią wiele mówi nazwisko Karola Wielkiego, Ryszarda Lwie Serce czy Filipa Pięknego. Kto jednak za granica, np. z Wielkiej Brytanii słyszał o Kazimierzu Wielkim ? Niewiele osób, chociaż jego panowanie przypada na czasy świetności Polski. Jeśli tak jest, to postacie Henryka Pobożnego czy Leszka Białego giną dla obcokrajowców w mrokach historii.
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Minusy panowania Kazimierza Wielkiego

Post autor: Marshal »

MichałK pisze:Nie wiem, czy się trafnie wyrażę. Do niedawna wydawało mi się, że największe lata świetności Królestwa Polskiego praypadły na lata panowania Władysława Jagiełły. Potem, po zagłębieniu się w ten temat i zweryfikowaniu pewnych informacji moje poglądy uległy zmianie. Chodzi o pyrrusowe grunwaldzkie zwycięstwo, przedkładanie interesu Litwy nad interes Polski (nie mam tego królowi za złe, wszak był synem wielkiego księcia litewskiego, a ponadto nie życzył Polsce źle ani jej nie szkodził, jednak skupiał swoje działania na tym, aby korzystając z dorobku cywilizacyjnego Polski, wzmocnić pozycję Liwy)i ustępstwa wobec szlachty. Potem wydawało mi się, że były to czasy Kazimierza Jagiellończyka. Stabilne gospodarczo państwo, dzieci na ważnych tronach Europy. Ale to wciąż nie to. Nieudolne posunięcia w czasie wojny trzynastoletniej, brak talentów wojskowych i zaniedbanie polityki wschodniej. Żadnej porządnej armii i kolejne pyrrusowe zwycięstwo w wojnie polsko-krzyżackiej. A jeśli chodzi o czasy Kazimierza Wielkiego,to jednak Polska nie była chyba wtedy jeszcze mocarstwem. Nie było to imperium, które mogło Krzyżakom i Świętemu Cesarstwu dyktować swoje warunki, z czego Kazimierz zdawał sobie sprawę. Był to jedynie średniak, który miał ustabilizowaną sytuację gospodarczą. No i trzecia rzecz, powiedzmy sobie szczerze. Wiele osób, nawet nie obeznanych z historią wiele mówi nazwisko Karola Wielkiego, Ryszarda Lwie Serce czy Filipa Pięknego. Kto jednak za granica, np. z Wielkiej Brytanii słyszał o Kazimierzu Wielkim ? Niewiele osób, chociaż jego panowanie przypada na czasy świetności Polski. Jeśli tak jest, to postacie Henryka Pobożnego czy Leszka Białego giną dla obcokrajowców w mrokach historii.

Zwróć uwagę na to, że mieszkańcy Europy zachodniej (odnoszę wrażenie, że o nich ci chodzi) nie dostali od Kazimierza tak popalić, jak od Karola Wielkiego. Nasz Wielki zajął się głównie umacnianiem państwa świeżo po zjednoczeniu, nie miał środków na walkę z Krzyżakami i tak dalej, wiesz co mam na myśli.
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Minusy panowania Kazimierza Wielkiego

Post autor: ziomeka »

Ludzie za życia go okrzyknęli Wielkim bo za jego panowania mogli czuć się bezpiecznie nawet na obrzeżach państwa, chłopi mogli mu się skarżyć na swoją niedolę unormował prawo, które ułatwiło chłopom życie. I to, że nie zapisał się w historii Europy jako wojownik to bardzo dobrze, bo król który nie wystawia swoich poddanych na niepotrzebną rzeź z potężniejszym państwem np; Zakon albo Czechy to wspaniały król. Ale jeżeli temat dotyczy jego minusów to może coś znajdę np: próba oszukania Węgrów i usynowienie Kazimierza Słupskiego i nadanie mu ziem co było niezgodne z zapisem Korony Królestwa Polskiego. Niektórzy mówią, że nie wyprawił się na Śląsk ani pomorze Gdańskie ani Zachodnie, ale trzeba pamiętać jeśli by ruszył Czechy to ruszy także Zakon NMPDN. Jeżeli ruszy pomoże Gdańskie to ruszy Zakon i jednocześnie Czechy. Jeżeli ruszył by Pomorze Zachodnie to także Zakon. Według mnie gdzie by nie zaczął wojny to zakon i Czechy by to wykorzystały.Szkoda, że księstwa Jaworsko-Świdnickiego, które było niepodległe i było między Księstwami Śląskimi a Czechami, nie przyłączył do Polski albo przynajmniej mógł z tego lenno zrobić oczywiście nie zbrojnie tylko dyplomacją mógł także szukać na Węgrzech sojusznika do wojny z Czechami i z pewnością próbował. Minusem chyba zbyt słabe zaciśnięcie więzi między Polska a Rusią, po jego śmierci Ludwik Węgierski tę Ruś zabrał nam przyłączając ją do Węgier w 1378 roku. Potem odzyskała ją Jadwiga w 1386, podejmując wyprawę zbrojną :) Nie wiem chyba nie widzę więcej minusów może dlatego, że jestem jego ogromnym zwolennikiem. Mógł bardziej na polowaniu uważać pożył by z 10 lat dłużnej to by więcej zrobił może by Śląsk odzyskał po koniec życia szykował się do wojny o Śląsk, a może miałby potomka męskiego ?!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zjednoczone Królestwo”