Miasta Prywatne a Miasta Królewskie, czym się różniły?

Podstawą średniowiecznej gospodarki za czasów pierwszych Piastów było rolnictwo. Przeważająca liczba ludności zamieszkiwała wsie w tym okresie.
Liczba ludności stopniowa zaczęła się zwiększać. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego, ponieważ wymuszało zagospodarowywanie nowych terenów na potrzeby rolnictwa. Aby powiększyć tereny na role wykarczowano (wycięto) lasy, osuszono wiele bagien. Chłopi coraz częściej przebywali duże odległości w poszukiwaniu terenów do zagospodarowania.
Zaczęły tworzyć się osady. Osadnictwo skupiało się w dolinach rzek, gdzie lekkie, choć z reguły mało wydajne gleby były łatwe w uprawie. Osada liczyła najczęściej kilka, rzadziej kilkanaście gospodarstw.
Awatar użytkownika
ziomeka
Posty: 462
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Miasta Prywatne a Miasta Królewskie, czym się różniły?

Post autor: ziomeka » 03 cze 2010, 02:45

Od jakiegoś czasu interesuje mnie taki temat: czy była jakaś różnica między miastami królewskimi a prywatnymi odnośnie praw mieszkańców? Czy powiedzenie "Powietrze miejskie czyni wolnym" odnosiło się tylko do miast królewskich? W tym temacie można by też podyskutować o specyfice miast królewskich, "kościelnych", "rycerskich".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”