Własność prywatna w średniowieczu, nadania, przywileje etc.

Podstawą średniowiecznej gospodarki za czasów pierwszych Piastów było rolnictwo. Przeważająca liczba ludności zamieszkiwała wsie w tym okresie.
Liczba ludności stopniowa zaczęła się zwiększać. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego, ponieważ wymuszało zagospodarowywanie nowych terenów na potrzeby rolnictwa. Aby powiększyć tereny na role wykarczowano (wycięto) lasy, osuszono wiele bagien. Chłopi coraz częściej przebywali duże odległości w poszukiwaniu terenów do zagospodarowania.
Zaczęły tworzyć się osady. Osadnictwo skupiało się w dolinach rzek, gdzie lekkie, choć z reguły mało wydajne gleby były łatwe w uprawie. Osada liczyła najczęściej kilka, rzadziej kilkanaście gospodarstw.
ziomeka
Posty: 443
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Własność prywatna w średniowieczu, nadania, przywileje etc.

Post autor: ziomeka »

Witam,
czy moglibyście polecić mi jakieś książki/artykuły dotyczące własności prywatnej, książęcej oraz kościelnej w średniowieczu? Na jakiej zasadzie było to przekazywane lub nadawane? Chodzi mi o XIII - XV wiek na terenach ziem polskich a dokładniej na Mazowszu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

jeszcze jedno!
gdzie zdobędę informacje nt. regale grodowego. Bardzo dziękuję za wszelaką pomoc!!!!
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Własność prywatna w średniowieczu, nadania, przywileje e

Post autor: Artur Rogóż »

Polecam znakomitą monografię autorstwa profesora Karola Modzelewskiego pt. Organizacja gospodarcza państwa piastowskiego X-XIII wiek, wyd. 2, Poznań 2000. Resztę literatury, w tym ważne artykuły Karola Buczka, postaram się podać w najbliższym czasie.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”