Biskupi przy koronacji

Podstawą średniowiecznej gospodarki za czasów pierwszych Piastów było rolnictwo. Przeważająca liczba ludności zamieszkiwała wsie w tym okresie.
Liczba ludności stopniowa zaczęła się zwiększać. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego, ponieważ wymuszało zagospodarowywanie nowych terenów na potrzeby rolnictwa. Aby powiększyć tereny na role wykarczowano (wycięto) lasy, osuszono wiele bagien. Chłopi coraz częściej przebywali duże odległości w poszukiwaniu terenów do zagospodarowania.
Zaczęły tworzyć się osady. Osadnictwo skupiało się w dolinach rzek, gdzie lekkie, choć z reguły mało wydajne gleby były łatwe w uprawie. Osada liczyła najczęściej kilka, rzadziej kilkanaście gospodarstw.
Awatar użytkownika
Adambik
Posty: 501
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Biskupi przy koronacji

Post autor: Adambik » 09 sty 2011, 21:46

Ilu biskupów było obecnych podczas koronacji królów Polski do XIV w? (Czy dwóch łącznie z arcybiskupem).
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Hobbit
Posty: 113
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Re: Biskupi przy koronacji

Post autor: Hobbit » 10 sty 2011, 14:03

Wydaje mi się że na uroczystość byli zapraszani wszyscy biskupi z ziem polskich, ale ciężko powiedzieć czy rzeczywiście wszyscy się na nią stawiali. A co do pytania to myślę, że zawsze było więcej niż dwóch biskupów a zapewne liczba ich na koronacji rosła wraz z rozwojem sieci diecezji na ziemiach polskich.

Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Biskupi przy koronacji

Post autor: Husarz » 11 sty 2011, 14:23

Wg. niemieckiego kronikarza Lamberta z Hersfeldu w koronacji Bolesława Szczodrego miało brać aż 15 biskupów. Problem w tym, że wówczas cały episkopat polski składał się najwyżej z 5 biskupów i arcybiskupa gnieźnieńskiego. Mamy więc pewnie do czynienia z pomyłką pisarską (V, a nie XV), albo po prostu z z typową przesadą kronikarską. Koronatorem był zapewne metropolita gnieźnieński, asystowali mu biskupi krakowski, wrocławski oraz płocki. W koronacji mogli brać także udział obecni wówczas w Polsce legaci Grzegorza VII. Może obecni byli także zaprzyjaźnieni goście (biskupi węgierscy???).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”