Kim byli biskupi i zakonnicy?

Podstawą średniowiecznej gospodarki za czasów pierwszych Piastów było rolnictwo. Przeważająca liczba ludności zamieszkiwała wsie w tym okresie.
Liczba ludności stopniowa zaczęła się zwiększać. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego, ponieważ wymuszało zagospodarowywanie nowych terenów na potrzeby rolnictwa. Aby powiększyć tereny na role wykarczowano (wycięto) lasy, osuszono wiele bagien. Chłopi coraz częściej przebywali duże odległości w poszukiwaniu terenów do zagospodarowania.
Zaczęły tworzyć się osady. Osadnictwo skupiało się w dolinach rzek, gdzie lekkie, choć z reguły mało wydajne gleby były łatwe w uprawie. Osada liczyła najczęściej kilka, rzadziej kilkanaście gospodarstw.
Awatar użytkownika
HistoriaPolski.eu
Posty: 1533
Rejestracja: 28 maja 2011, 09:14

Kim byli biskupi i zakonnicy?

Post autor: HistoriaPolski.eu » 08 cze 2011, 21:18

Kim byli biskupi i zakonnicy?

Awatar użytkownika
solec1
Posty: 1359
Rejestracja: 02 mar 2011, 09:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kim byli biskupi i zakonnicy?

Post autor: solec1 » 09 cze 2011, 13:05

biskup (jak i dzisiaj) sprawował władzę kościelną nad diecezją, biskup to najwyższy stopień święceń kapłańskich; zakonnicy byli członkami wspólnot powstających w Kościele z reguły jako próba jego odnowy, byli (i są) zakonnicy-księża oraz bracia zakonni, którzy nie są kapłanami; jeśli chodzi o ich zajęcia w tamtej epoce (niektóre nadal aktualne): uprawa ziemi, browarnictwo, ziołolecznictwo, SZKOLNICTWO, doradztwo władzy świeckiej i udział w tejże władzy w różnej formie - choćby prymasi Polscy jako Inter Rex, oczywiście wszystko to obok zajęć "zawodowych" w postaci modlitwy i sprawowania kultu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”