Ciekawostka: Skąd się wzięła nazwa Gdańska?

Pierwszą dynastią panującą w Polsce byli Piastowie. Rządzili od powstania państwa polskiego (około 900 roku) do 1370, z krótką przerwą na panowanie Przemyślidów (1291-1305). W latach 1138-1320 miało miejsce tzw. rozbicie dzielnicowe, kiedy władza nad ziemiami polskimi należała równocześnie do wielu niezależnych książąt piastowskich.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Ciekawostka: Skąd się wzięła nazwa Gdańska?

Post autor: Artur Rogóż »

Wielu przyjeżdżających do Gdańska turystów i zapewne mieszkańców również dziwią nazwy dzielnic - Wrzeszcz, Żabianka, Przeróbka, Zaspa... A Gdańsk? Skąd się wzięła nazwa miasta?
Nazwa Gdańsk wywodzi się od nazwy rzeki Gdania, dzisiejsza Motława. Brzeźno oznacza jezioro, nad którym rosną brzozy. Nazwa przeszła na osadę leżącą w tym miejscu, a jezioro dla odróżnienia nazwano - Zaspa. Zaspa w języku kaszubskim oznacza – wydmę, pagórek z piasku. Nie tylko jezioro tak nazywano, ale położoną tu również stanicę rybacką. Jelitkowo pochodzi od imienia swego założyciela – Jelitko. Mazwa Olyva w zapisach źródłowych widnieje już w 1188 r. Wywodzi się z prasłowiańskiego języka i sam początek oznacza rodzaj piwa. Przez Oliwę przepływa potok o mętnawym kolorze piwa. Stąd prawdopodobnie metaforyczna nazwa – Oliwa. Orunia – wywodzi się od nazwy rzeki, dopływu Motławy. Przeróbka od terminu flisackiego - miejsca gdzie dokonywano przeróbki spławianego zboża. Przymorze należało do opactwa Oliwskiego i oznaczało osadę leżącą bardzo blisko morza. Wrzeszcz zaś z prasłowiańskiego od słowa "wrzos". Żabianka oznacza staw, który do dziś znajduje się w tej dzielnicy, który nosił nazwę Żabia woda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska Piastów ogólnie”