Michał Awdaniec

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Michał Awdaniec

Post autor: Artur Rogóż » 20 gru 2010, 20:47

Michał Awdaniec - kanclerz, biskup, polityk polski, współczesny Gallowi Anonimowi, który zaczął pisać swą kronikę prawdopodobnie na jego zamówienie. Prekursor polskiej myśli politycznej. Wywodził się ze sławnego rodu Awdańców, wprawdzie normańskiego pochodzenia, ale od dawna zadomowionego w Polsce.

Urząd kanclerza Bolesława Krzywoustego sprawował ok. 1112–13, kiedy Gall Anonim wymienił go w tym charakterze w dedykacjach do pierwszej i drugiej księgi swojej kroniki. Jakiś czas potem został prawdopodobnie następcą biskupa poznańskiego Pawła[1]. Okres jego rządów w diecezji poznańskiej pozostaje jednak nieznany. Fakt odnotowania jego zgonu w nekrologu kanoników bamberskich (pod datą dzienną 17 sierpnia, ale bez podania roku), zdaniem Władysława Abrahama może wskazywać na związki Michała z organizowaniem pierwszej misji pomorskiej Ottona z Bambergu. Jeśli przypuszczenie to jest zgodne z prawdą, Michał byłby biskupem poznańskim około 1124 roku. W ostatnim czasie pojawiły się jednak głosy podające w wątpliwość identyfikację biskupa Michała z nekrologu bamberskiego z Michałem Awdańcem[2].

Zobacz też Historia polskich rodów szlacheckich
Bibliografia

* Władysław Abraham: Organizacja Kościoła w Polsce do połowy wieku XII, Lwów 1890, s. 84
* Wojciech Kętrzyński: Studyja nad dokumentami XII wieku, Roczniki Akademii Umiejętności, Lwów 1891, s. 312

Przypisy

1. ↑ O identyfikacji Michała jako biskupa poznańskiego, mimo braku bezpośrednich na to dowodów, przesądza brak możliwości umieszczenia go katalogach biskupów pozostałych istniejących w Polsce diecezji.
2. ↑ Zob. Józef Dobosz: Monarchia i możni wobec Kościoła w Polsce do początku XIII wieku, Poznań 2002, s. 242.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”