Strona 1 z 1

Kulisy zabójstwa Andrzeja Węgierskiego

: 16 lut 2011, 19:54
autor: ziomeka
Po śmierci Karola Roberta Elżbieta Łokietkówna stara się zapewnić swoim synom panowanie w różnych częściach Europy - między innymi swojemu synowi Andrzejowi zaręczonemu z dziedziczką Neapolu Joanną. W 1345 r. mimo wydanej przez papieża Klemensa VI zgody na koronację Andrzeja koroną neapolitańską syn Elżbiety Łokietkówny zostaje uduszony przez nieznanych spiskowców. Jak myslicie dlaczego?

Re: Kulisy zabójstwa Andrzeja Węgierskiego

: 16 lut 2011, 19:56
autor: historyk
Czytałem, że było to zabójstwo na zlecenie samej Joanny, niechętnej temu małżeństwu (Andrzej był mężem Joanny). Przyczyn tego należy upatrywać w odwiecznej rywalizacji obu odgałęzień Andegawenów o koronę neapolitańską. Joanna była wnuczką Roberta, który podobno kazał otruć brata, prawowitego dziedzica korony neapolitańskiej. Potomkom tegoż dostała się korona węgierska po Arpadach(był żonaty z córką ostatniego Arpada), a Robertowi Neapol. Stąd wojny Ludwika Węgierskiego z Neapolem.

Szczerze przyznaję się jednak, że o tym czytałem bardzo dawno temu i mogłem coś pokręcić w szczegółach, ale ogólne zarysy sprawy są zgodne z prawdą. Chyba że ktoś inny zna inną wersję wydarzeń.