Bonifacja, Miejsce pochowania, imię, etc.

Po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 r., zgodnie z wcześniejszymi układami z Węgrami z 1339 i 1355 r., tron polski objął Ludwik Węgierski. W 1374 r. wydał on w Koszycach przywilej dla szlachty polskiej, zgodnie z którym w zamian za uznanie praw córek Ludwika do tronu polskiego majątki szlacheckie zwolnione zostały od obciążeń na rzecz państwa, z wyjątkiem poradlnego (danina od gospodarstwa) w wysokości 2 groszy z łanu kmiecego rocznie. Król przyrzekł też nadawać urzędy ziemskie szlachcie z tej ziemi, w której wakuje dany urząd. Szlachta zobowiązana była odtąd do nieodpłatnej służby wojskowej tylko w granicach państwa. Za straty poniesione poza nimi miało być wypłacane jej odszkodowanie. W 1381 r. Ludwik wydał przywilej dla duchowieństwa. Odtąd także powinności podatkowe tego stanu zostały ograniczone do poradlnego w wysokości 2, a w przypadku klasztorów - 4 groszy z łanu chłopskiego rocznie.
Awatar użytkownika
ziomeka
Posty: 462
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Bonifacja, Miejsce pochowania, imię, etc.

Post autor: ziomeka » 13 cze 2010, 05:13

Czy ktoś wie gdzie jest pochowana Bonifacja córka Jadwigi i Jagiełły? I czy to prawda że jej imię to na cześć ówczesnego Ojca Świętego?

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Bonifacja, Miejsce pochowania, imię, etc.

Post autor: Artur Rogóż » 13 cze 2010, 05:15

Elżbieta Bonifacja pochowana została 19 lipca 1399 w Krakowie czyli razem z pogrzebem Jadwigi zmarłej w wyniku komplikacji połogowych. Nie wydaje mi sie niczym uzasanione by zwłoki córczeki nie były pochowane pod katedrą wawelską.

***

z badan grobu Jadwigi z 1949:
".. charakterystyczne było ułożenie postaci Jadwigi, zbliżone do jednego z boków trumny, co łatwo było wytłumaczyć tym, że obok niegdyś leżała jej zmarła córeczka Elżbieta Bonifacja. Naturalnie nie znaleziono żadnych jej szczątków, gdyż po 550 latach z trzydniowego dziecka, mającego miękkie chrząstki, nic pozostać nie mogło..."
Jeszcze dodam, że z tym imieniem to prawda. Papież był per procura jej ojcem chrzestnym.
Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rządy Andegawenów w Polsce”