Koronacja Ludwika Węgierskiego

Po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 r., zgodnie z wcześniejszymi układami z Węgrami z 1339 i 1355 r., tron polski objął Ludwik Węgierski. W 1374 r. wydał on w Koszycach przywilej dla szlachty polskiej, zgodnie z którym w zamian za uznanie praw córek Ludwika do tronu polskiego majątki szlacheckie zwolnione zostały od obciążeń na rzecz państwa, z wyjątkiem poradlnego (danina od gospodarstwa) w wysokości 2 groszy z łanu kmiecego rocznie. Król przyrzekł też nadawać urzędy ziemskie szlachcie z tej ziemi, w której wakuje dany urząd. Szlachta zobowiązana była odtąd do nieodpłatnej służby wojskowej tylko w granicach państwa. Za straty poniesione poza nimi miało być wypłacane jej odszkodowanie. W 1381 r. Ludwik wydał przywilej dla duchowieństwa. Odtąd także powinności podatkowe tego stanu zostały ograniczone do poradlnego w wysokości 2, a w przypadku klasztorów - 4 groszy z łanu chłopskiego rocznie.
MaciekWielki
Posty: 171
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Koronacja Ludwika Węgierskiego

Post autor: MaciekWielki »

Jak wyglądała?
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Koronacja Ludwika Węgierskiego

Post autor: Artur Rogóż »

Po przyjeździe do Krakowa Ludwik zajął się niezwłocznie przygotowywaniami do swej koronacji, po czym 19 listopada 1370 r. nakazał odbycie uroczystych, przeprowadzonych z przepychem egzekwii za duszę zmarłego wuja.
Zorientowawszy się naocznie w sytuacji politycznej panującej w stolicy przejmowanego królestwa, król Ludwik nalegał na jak najrychlejszą koronację. Nastąpiła ona 17 listopada 1370 r., kilkanaście dni po pogrzebie Kazimierza Wielkiego, w katedrze wawelskiej. Dokonał jej arcybiskup Jarosław w obecności biskupów i licznej reprezentacji możnych i rycerstwa małopolskiego. Z Wielkopolski byli obecni tylko posłowie tamtejszej szlachty, którzy domagali się wcześniej od króla, aby koronował się w Gnieźnie. Ludwikowi spieszyło się jednak z koronacją, dlatego też przeprowadził ją w Krakowie, obiecując Wielkopolanom, że przyjedzie rychło do ich dzielnicy, pokaże się w stroju koronacyjnym w katedrze gnieźnieńskiej, a także, iż w Gnieźnie, jako dawnej stolicy kraju, pozostawi insygnia koronacyjne.
MaciekWielki
Posty: 171
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Re: Koronacja Ludwika Węgierskiego

Post autor: MaciekWielki »

Dzięki za odpowiedź :-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rządy Andegawenów w Polsce”