Ocena panowania Ludwika Węgierskiego - krótki opis

Po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 r., zgodnie z wcześniejszymi układami z Węgrami z 1339 i 1355 r., tron polski objął Ludwik Węgierski. W 1374 r. wydał on w Koszycach przywilej dla szlachty polskiej, zgodnie z którym w zamian za uznanie praw córek Ludwika do tronu polskiego majątki szlacheckie zwolnione zostały od obciążeń na rzecz państwa, z wyjątkiem poradlnego (danina od gospodarstwa) w wysokości 2 groszy z łanu kmiecego rocznie. Król przyrzekł też nadawać urzędy ziemskie szlachcie z tej ziemi, w której wakuje dany urząd. Szlachta zobowiązana była odtąd do nieodpłatnej służby wojskowej tylko w granicach państwa. Za straty poniesione poza nimi miało być wypłacane jej odszkodowanie. W 1381 r. Ludwik wydał przywilej dla duchowieństwa. Odtąd także powinności podatkowe tego stanu zostały ograniczone do poradlnego w wysokości 2, a w przypadku klasztorów - 4 groszy z łanu chłopskiego rocznie.
HistoriaPolski.eu
Posty: 1529
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 28 maja 2011, 09:14

Ocena panowania Ludwika Węgierskiego - krótki opis

Post autor: HistoriaPolski.eu »

Jak w temacie.
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Ocena panowania Ludwika Węgierskiego - krótki opis

Post autor: Adambik »

Niby ów król nie zaszkodził Polsce w jakiś bezpośredni sposób, czy też przyczynił się równie bezpośrednio do jej upadku.
A jednak można mieć chyba wrażenie że nadawane przez niego przywileje z tzw. „przywilejem koszyckim” na czele ruszyły w posadach mocne mury i fundamenty Polski jakie pozostawił po sobie król Kazimierz Wielki.

Czytając o tym władcy nie mogę oprzeć się wrażeniu iż był on „pionierem” szerzenia w Polsce zjawisk korupcji, prywaty, zaniedbania…a może i nawet zdrady.

O jego poprzedniku historia mówi że:
„Zastał Polskę drewnianą – a zostawił murowaną”.
Cóż więc można powiedzieć o Ludwiku Węgierskim?...

Tak czy owak, wygląda na to że owo królisko rozdając powyższe przywileje „dobrze” trafiło w „gusta” naszej szlachty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rządy Andegawenów w Polsce”