Strona 1 z 1

Ocena Spytka z Melsztyna

: 26 lis 2010, 21:41
autor: Husarz
W 1439 r. Spytko z Melsztyna zawiązał konfederację przeciw prymasowi Zbigniewowi Oleśnickiemu, którego władza jego zdaniem byłaby zbyt duża. Jednocześnie popierał husytyzm, a to mogło sprowadzić na Polskę nieszczęścia. Zginął pod Grotnikami w tym samym roku. Co o nim myślicie?

Jak dla mnie zdecydowanie kontrowersyjna postać. Nie chciał dużej władzy Oleśnickiego, ale gdyby jego konfederacja zwyciężyła, mogłoby to sprowadzić na Polskę nieszczęścia (w Europie znaleźliby się ludzie, którzy zorganizowaliby kolejną krucjatę antyhusycką, tym razem skierowaną przeciw Polsce).

Re: Ocena Spytka z Melsztyna

: 26 lis 2010, 21:43
autor: stach
Dla mnie był to wróg Oleśnickiego. Kardynał odebrał mu lenno podolskie, więc z nim walczył. Z tego wypłynęło poparcie dla husytyzmu, odbierającego władzę świecka duchownym - nienawidził wiec tego prądu Oleśnicki. A czego nie popierał Oleśnicki, winien, wg Spytka, popierać jego wróg, z czego więc on sam korzystał.

Re: Ocena Spytka z Melsztyna

: 26 lis 2010, 21:44
autor: ziomeka
Nad jego ciałem odbył się sąd, który ogłosił go nieprzyjacielem ojczyzny.
Sądzę, iż gdyby nie husytyzm uwolniłby Polskę od Oleśnickiego. Szkoda, że go zastrzelono pod Grotnikami. Byłoby ciekawie.