Zbigniew Oleśnicki

Podstawowym problemem stojącym przed królem Władysławem II Jagiełłą było powstrzymanie ekspansji krzyżackiej. Zwycięska wojna trwająca od 1409 r. do roku 1411, z wielkim zwycięstwem polsko-litewskim pod Grunwaldem w 1410 r., zapoczątkowała zmierzch potęgi państwa krzyżackiego. Związek Państwa polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim został zacieśniony unią w Horodle w 1413 r. (zadecydowano tam m.in. o wspólnych zjazdach polsko-litewskich oraz dokonano adopcji do polskich herbów 47 bojarskich rodów litewskich). Zapewnienie „posiadania” tronu polskiego dla swych synów uzyskał Jagiełło poprzez wydawanie przywilejów dla szlachty polskiej (przywilej czerwieński w roku 1422, przywilej brzeski w 1425 r., w którym sformułowano m. in. zasadę „neminem captivabimus nisi iure victum”, oraz przywilej jedlnieński w roku 1430). Przyczyniło się do tego zwycięstwo zasady elekcyjności tronu, po śmierci Kazimierza III Wielkiego w 1370 r. (elekcji dokonywano na zjeździe elekcyjnym, następnie odbywała się koronacja i nowy władca potwierdzał prawa i przywileje stanowe).
ziomeka
Posty: 443
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Zbigniew Oleśnicki

Post autor: ziomeka »

Czy prymas Zbigniew Oleśnicki jest dla was postacią pozytywną czy negatywną? Oleśnicki według niektórych miał z deka za dużo władzy, ale czasami dobrze doradzał nieletniemu Władysławowi Warneńczykowi (np. o nie przyjmowaniu tronu węgierskiego). Co o nim myślicie?

Ja myślę, że Oleśnicki chciał młodemu królowi we właściwy sposób przedstawić sytuację polityczną. Oleśnicki wiedział, że przyjęcie tronu węgierskiego jest błędem i nawoływał króla, aby zaniechał zamiaru przyjęcia korony św. Stefana. No, ale Władysław nie posłuchał i skończyło się Warną. Dla mnie Oleśnicki to postać pozytywna.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Zbigniew Oleśnicki

Post autor: Husarz »

A to właśnie Oleśnicki wpłynął na przejecie przez młodego króla tronu Węgier. Do tego był maszyna napędową królewskiego rozdawnictwa ziemi szlachcie. Dla mnie postać negatywna, pchająca się do władzy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka wewnętrzna i przemiany ustrojowe”