Na drodze do unii lubelskiej - rachunek zysków i strat

Podstawowym problemem stojącym przed królem Władysławem II Jagiełłą było powstrzymanie ekspansji krzyżackiej. Zwycięska wojna trwająca od 1409 r. do roku 1411, z wielkim zwycięstwem polsko-litewskim pod Grunwaldem w 1410 r., zapoczątkowała zmierzch potęgi państwa krzyżackiego. Związek Państwa polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim został zacieśniony unią w Horodle w 1413 r. (zadecydowano tam m.in. o wspólnych zjazdach polsko-litewskich oraz dokonano adopcji do polskich herbów 47 bojarskich rodów litewskich). Zapewnienie „posiadania” tronu polskiego dla swych synów uzyskał Jagiełło poprzez wydawanie przywilejów dla szlachty polskiej (przywilej czerwieński w roku 1422, przywilej brzeski w 1425 r., w którym sformułowano m. in. zasadę „neminem captivabimus nisi iure victum”, oraz przywilej jedlnieński w roku 1430). Przyczyniło się do tego zwycięstwo zasady elekcyjności tronu, po śmierci Kazimierza III Wielkiego w 1370 r. (elekcji dokonywano na zjeździe elekcyjnym, następnie odbywała się koronacja i nowy władca potwierdzał prawa i przywileje stanowe).
MaciekWielki
Posty: 171
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Na drodze do unii lubelskiej - rachunek zysków i strat

Post autor: MaciekWielki »

Jak myślicie?
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Na drodze do unii lubelskiej - rachunek zysków i strat

Post autor: Artur Rogóż »

Jagiellonowie mogliby spać spokojnie, gdyby Zygmunt August doczekał się męskiego potomka. Tak się jednak nie stało. Obdarzony nie najlepszym zdrowiem monarcha nie rokował długiego życia i pod koniec lat 60. XVI w. stawało się coraz bardziej oczywiste, że zejdzie ze świata bezpotomnie. Wraz z nim wygasała dynastia. Związek Polski i Litwy nie mógł zatem opierać się dłużej na zasadzie unii personalnej. A tym czasem unia ta była obu stronom potrzebna. Związek z rozległą Litwą czynił z Polski mocarstwo europejskie. Z kolei Litwa, która dzięki pomocy polskiej zahamowała ekspansję moskiewską, sięgała pod koniec lat 50 po Inflanty, chcąc przejąć schedę po upadającym Zakonie Kawalerów Mieczowych i nie dopuścić do zagarnięcia jej przez Moskwę. Zaczęła się wojna, która była ponad siły Wielkiego Księstwa. Rosjanie w 1563 r. zdobyli nawet Połock, skąd do Wilna nie było znów tak daleko.
Król zmuszony był prosić sejm polski o pieniądze i musiał w zamian przyjąć warunki szlachty - zaczęła się era reform i egzekucji dóbr królewskich z rąk magnatów (panowie bracia uznali, że królowi starczyłoby pieniędzy na wojnę gdyby nie porozdawał nieopatrznie i niezgodnie z prawem swych dóbr ziemskich magnatom). Żądano też zaciśnięcia związku z Litwą.
vatryk1982
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2016, 10:15

Re: Na drodze do unii lubelskiej - rachunek zysków i strat

Post autor: vatryk1982 »

no tak już własnie było

____________________
Hyalone
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka wewnętrzna i przemiany ustrojowe”