Wpływ zagranicy na Polskę

Kolejną ważną sprawą państwową była gospodarka. Za czasów panowania ostatnich Jagiellonów nastąpił jej rozkwit. Wpłynęło na to kilka czynników. Duże zyski czerpano z handlu morskiego, szczególnie z najbogatszego portu polskiego w Gdańsku, który, mimo prób uzyskania przywilejów, udało się zmusić do pewnych ustępstw. Skarb królewski bogacił się ponadto dzięki odzyskiwaniu dóbr dzierżawionych przez magnatów, najpierw dzięki królowej Bonie, a później dzięki ruchowi egzekucyjnemu.
Awatar użytkownika
historyk
Posty: 334
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Wpływ zagranicy na Polskę

Post autor: historyk » 27 lis 2010, 06:09

Chciałabym by ten temat poświęcony był kulturze w Polsce, od początków kontaktów między narodami w Europie aż po zaimportowanie renesansu.
W różnych okresach Polska pozostawała pod wpływami kultury państw ościennych. Kontakty te spowodowane były wymianą głów koronowanych a także mieszaniem się ludności z pogranicza. Polska przejęła chrześcijaństwo z Czech, za czym musiał iść pewien import obyczajów związanych z religią i nie tylko. Ogromnym zastrzykiem kulturowym była kolonizacja niemiecka, która pozostawiła po sobie wiele budowli, ogromną wręcz ilość zapożyczeń językowych, charakterystyczne elementy mody widoczne bardzo wyraźnie w XVwieku. Tendencje te wyraźne były zarówno od strony Śląska jak i na Pomorzu(to już później) W XIV wieku Andegawenowie sprowadzili do Polski zachodni ceremoniał dworski. Wahnięciem w drugą stronę było koronowanie W.Jagiełły. Próbował on upowszechnić w polskim wojsku wschodnie elementy uzbrojenia, jednak bezskutecznie.
Więcej grzechów nie pamiętam, o uzupełnienie proszę:)
I mam następujące pytanie - co wiecie o kontaktach polsko-włoskich przed sprowadzeniem Bony?

Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Wpływ zagranicy na Polskę

Post autor: Husarz » 27 lis 2010, 06:10

Nadolski w "Technice wojskowej..." pisze o szerokich kontaktach Polsko-Włoskich niestety nie precyzuje a podaje tylko jeden dowód (zresztą słuszny w kontekście), iż pierwsza wzmianka o hełmie typu salada we Włoszech pochodzi z 1407 r. a w Polsce z 1416 r. co dowodzi, że takie kontakty były i Polska przejmowała nowinki techniczne z Włoch. To jest powód, dla którego u polskich rycerzy nie przyjął się inny typ hełmu - armet.
Polska była pierwszym krajem, w którym "przyjął się" przybyły prosto z Włoch zakon franciszkański. Z Włoch sprowadzano do nas architektów. Nie znam się na tym, ale podobno w wielu naszych gotyckich katedrach można zauważyć typowo włoskie elementy zdobnicze. No i pozostaje jeszcze oczywiście wymiana studentów.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”