Jak oceniacie Aleksandra Jagiellończyka?

Bez wątpienia w tym czasie sytuacja geopolityczna sprzyjała sojuszowi polsko-litewskiemu, gdyż oba państwa łączyło coraz więcej wspólnych interesów, jak choćby chęć odzyskania ziem utraconych w wyniku ekspansji krzyżackiej, dążenie do umocnienia swych wpływów na terytoriach ruskich, a także przyczyny ekonomiczne. Według Oskara Haleckiego główną przesłanką do podpisania unii i utworzenia federacji polsko-litewskiej było uniknięcie konfrontacji zbrojnej obu państw na ziemiach ruskich, do których oba kraje rościły swoje pretensje.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Jak oceniacie Aleksandra Jagiellończyka?

Post autor: Artur Rogóż »

Jak oceniacie Aleksandra Jagiellończyka?

Według mnie był średnim władcą. Wydawał za dużo przywilejów szlacheckich. Na wschodzie tracił ziemie litewskie, ale robił co mógł. Na dodatek wciągnął Polskę w litewskie wojny z Moskwą.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Jak oceniacie Aleksandra Jagiellończyka?

Post autor: Husarz »

Całkowita średniacha. Zaczynając rządy na Litwie, nie znał jej, i musiał oprzeć się na możnych, co zostało mu do końca życia. Nie umiał bronić zależnych od siebie drobnych książąt ruskich, więc przechodzili oni do Moskwy, przed którą także. Był dobrym człowiekiem, ale nie władcą. Pod koniec życia chciał umocnić swą pozycję, lesz za szybko zmarł. nie umiał się bronić. Doprowadził do konstytucji: mielnickiej i radomskiej, i dobrze, że w tamtych czasach była trzeźwa szlachta, która uratowała króla przed staniem się marionetką w rękach magnatów. I choć była to po części wina jego poprzedników, to on i tka za dużo nie robił. I jeszcze nie umiał się przeciwstawić Moskwie, choć stamtąd pochodziła jego żona.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Jak oceniacie Aleksandra Jagiellończyka?

Post autor: Warka »

No do dobrych władców nie mogę go zaliczyć. Do średnich też nie bo nie zrobił nic dobrego, aby go nazwać średniakiem. No więc pozostaje ocena zły władca. A tę ocenę dostaje ode mnie głównie za Konstytucję Nihil Novi. Gdyby pozostał cały czas Wielkim Księciem Litwy wszytko byłoby ok. Ale po co on się pchał po koronę Króla Polski.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Jak oceniacie Aleksandra Jagiellończyka?

Post autor: Otton III »

Dla mnie raczej zły władca. Nieomal dopuścił do przejęcia władzy w Polsce przez magnatów, nie zrobił dla Polski nic pożyteczniejszego - nie zhołdował lennych niegdyś wobec Polski Mołdawii i Prus Zakonnych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stosunki polsko-litewskie”