Strona 1 z 1

Unia Lubelska

: 13 gru 2010, 13:31
autor: Husarz
Unia Lubelska było to połączenie dwóch państw Polski i Litwy w jedną Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Kto bardziej skorzystał na niej Polska czy Litwa?

Re: Unia Lubelska

: 13 gru 2010, 13:32
autor: stach
Polacy dostali nowe terytoria, ale Litwini równe przywileje co Polacy. Oba państwa zachowały odrębny: skarb, administrację i wojsko. Ja myślę, że oba państwa skorzystały na tym po równo.

Re: Unia Lubelska

: 13 gru 2010, 13:34
autor: Husarz
Co do tych zdobyczy terytorialnych to byłbym trochę się sprzeczał, gdyż Zygmunt August podbił Ukrainie jeszcze przed podpisaniem Unii. Kiedy były prowadzone rokowania unii Litwini nie chcieli się zgodzić na niektóre warunki Polaków, więc opuścili Polskę i wrócili na Litwę (tutaj duży udział mieli w tym wyjściu Radziwiłowie). Wtedy Zygmunt II August się zdenerwował i postanowił przyłączyć Ukrainę (a dokładnie trzy województwa Bracławskie, Czernichowskie i Kijowskie) plus ziemie na pograniczu Litwy i Polski czyli Podlasie.

Re: Unia Lubelska

: 13 gru 2010, 13:35
autor: stach
Przynajmniej Polska miała trochę żołnierza z Ukrainy. Ale Zygmunt August musiał użyć szantażu. Co do tego wkładu Radziwiłłów... Zygmunt August sam przyczynił się do wzrostu znaczenia Radziwiłłów, żeniąc się z Barbarą Radziwiłłówną. Dzięki temu Radziwiłłowie stali się chyba największym rodem na Litwie (czego obawiała się Bona).

Re: Unia Lubelska

: 13 gru 2010, 13:36
autor: Warka
Unia Lubelska budzi do dziś wątpliwości. Polska i Litwa na pewno nie skorzystały po równo. Polacy się wykrwawiali na wojnach z Rosją. A jak było Powstanie Chmielnickiego, czy Potop Szwedzki Litwa nas miała w nosie. Gdyby Polska była suwerennym państwem, Rosja by nas tak nie atakowała, bronili by nas Litwini, a wojny Litwy nie byłby naszym problemem. Natomiast korzyści terytorialne nie były znowu takie dobre. NO bo gdyby Polska nie zyskała Ukrainy jakże męczące problemy kozackie by nas nie dotyczyły.
Ale w sumie nie sposób zapomnieć pięknych polsko-litewskich tradycji szlacheckich.

Re: Unia Lubelska

: 13 gru 2010, 13:37
autor: stach
W wojnach litewsko-moskiewskich Polska uczestniczyła jeszcze przed 1569 r. No i przypomnił sobie jeszcze bitwę pod Grunwaldem. Tam Litwini walczyli po stronie Polaków. Stracili ponad 50% stanu osobowego swojej armii. Oni się też wykrwawiali. To działało w obie strony.

Re: Unia Lubelska

: 13 gru 2010, 13:37
autor: Adambik
Tyle samo było pozytywów i negatywów wydarzeń z 1 lipca 1569r.
Dajmy na to Polska wmieszała się w wojnę z Moskwą, znacznie wzrosła pozycja magnatów jednakże dokonała się polonizacja zarówno Litwy jak i Rusi, trzeba również wspomnieć o korzyści swobodnego przemieszczania się po całym RON-ie

Re: Unia Lubelska

: 13 gru 2010, 13:38
autor: Artur Rogóż
Polska i Litwa stały się wielką potęgą. Szlachta litewska uzyskała pomoc przeciwko tyranii i oligarchii magnatów na swej ziemi, Korona zyskała nowe ziemie do kolonizacji i rozwoju. Jednak to bardziej zyskała Litwa. Bardziej się ucywilizowana i dużo bardziej korzystała z pomocy Korony, niż odwrotnie.

Re: Unia Lubelska

: 10 lut 2016, 12:13
autor: quba191
Moim zdaniem Polska na Unii Lubelskiej źle nie wyszła i powinniśmy być zadowoleni z jej efektów.

______________________________
jakie piwo kupić