Układ w Krewie

Bez wątpienia w tym czasie sytuacja geopolityczna sprzyjała sojuszowi polsko-litewskiemu, gdyż oba państwa łączyło coraz więcej wspólnych interesów, jak choćby chęć odzyskania ziem utraconych w wyniku ekspansji krzyżackiej, dążenie do umocnienia swych wpływów na terytoriach ruskich, a także przyczyny ekonomiczne. Według Oskara Haleckiego główną przesłanką do podpisania unii i utworzenia federacji polsko-litewskiej było uniknięcie konfrontacji zbrojnej obu państw na ziemiach ruskich, do których oba kraje rościły swoje pretensje.
Adambik
Posty: 497
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Układ w Krewie

Post autor: Adambik »

Witam ponownie,

tym razem moje pytanie odnosi się do układu Polski i Litwy w Krewie.
Jak wiadomo Polska odpisała tam układ na mocy którego Jagiełło został królem Polski itd.

Wiadomo też, że Księstwo Litewskie było blisko wojny z Państwem Moskiewskim, które od lat chciało odebrać Litwie jej wschodnie tereny.
Moje pytanie brzmi:

Czy po układzie w Krewie Polska mogła wejść na wojenną ścieżkę z Państwem Moskiewskim?
Jeśli tak, to jak tego uniknęła i dlaczego Moskwa nie zaatakowała Królestwa Polskiego ani Księstwa Litewskiego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Układ w Krewie

Post autor: Husarz »

Odpowiedź na Twoje pytanie jest według mnie prosta. Jagiełło podpisując układ w Krewie przyjmował na siebie określone warunki, a jednym z tych warunków było zobowiązanie, że odzyska utracone Pomorze Gdańskie i Śląsk. Nie mógł więc angażować się na wschodzie. Pozostawił to Witoldowi, który zastępował go w rządach namiestniczych na Litwie. Samą Polskę, Moskwa w tym czasie w ogóle nie interesowała, ponieważ leżała zbyt daleko. Dopiero za Kazimierza Jagiellończyka Polska została stopniowo coraz mocniej wciągana w wojnę z Moskwą. A dlaczego Moskwa nie zaatakowała Polski i Litwy w tym czasie. Pewnie z powyższych powodów, które już wymieniłem, a po za tym musiała walczyć ze Złotą Ordą, czyli Tatarami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stosunki polsko-litewskie”