Grunwald 1410

Pojawienie się u wrót Polski (na zaproszenie Konrada Mazowieckiego) Zakonu Krzyżackiego w 1226 r., nie wróżyło długiego i dramatycznego konfliktu. Przybywali jako sojusznicy do walki z uciążliwymi Prusami atakującymi głównie Mazowsze. To, że sfałszowali odpowiednie dokumenty - papieską bullę, która miała oddawać im na własność Ziemię Chełmińską i zdobywane na poganach obszary - umknęło gdzieś w chaosie rozdrobnienia feudalnego. Na północnym wschodzie wyrastało potężne, groźne, agresywne państwo.
Awatar użytkownika
stach

Re: Grunwald 1410

Post autor: stach » 22 cze 2010, 04:10

Moja odpowiedź będzie krótka - najlepiej przeczytaj dzieło S. M. Kuczyńskiego (bo to najpełniejsze opracowanie w naszej historiografii) albo cokolwiek innego byleby było to dzieło naukowe.

Widzisz ja już mam trzeci dan w badaniu historii wojen ;P . Pozwala mi on wysuwać wnioski z pewnej wiedzy jaką posiadam i ewentualnie uzupełniać ją. A powiedz mi co nowego może mi dać pan Kuczyński? Jak po przeczytaniu tego dzieła uważasz, że wschodnie dowodzenie to tylko obserwacja na wzgórzu za plecami własnych wojsk, to chyba nie wiesz o czym piszesz.
Na podstawie Długosza można stwierdzić , że cały plan bitwy się zawalił a Jagiełło pogubił się w tym wszystkim.
Nie podważam faktów w tej książce tylko wnioski autora i jego hipotezy. Z tego co wiem, to podkreśla elementy dowodzenia Jagiełły jako wschodnie, a fortele i manewry wielkiego mistrza jako przebiegłość.
Powtarzam jeśli ktokolwiek zastosował wschodnie manewry to Wielki Mistrz a nie Jagiełło :roll:

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Kontakt:

Post autor: Artur Rogóż » 22 cze 2010, 04:11

A proszę - wszystkie większe bitwy wojny stuletniej - Crecy, Poitiers (gdzie król Jan II Dobry dostał się do angielskiej niewoli) Azincourt. Przykłady niesubordynacji rycerstwa - Nicopolis, wszystkie większe bitwy wojen husyckich - Tachow, Domaźlice. itd itd.
Ciekawe jaki masz tytuł naukowy skoro kwestionujesz rzetelność śp. profesora. A opieranie się tylko na Długoszu - to brnięcie w ślepą uliczkę. Długosz był duchownym i nie miał bladego pojęcia o prowadzeniu wojny. Każdy specjalista z dziedziny wojskowości od razu to dostrzeże. Ponadto czerpał swoją wiedzę od Zbigniewa Oleśnickiego, a ten z kolei był przeciwnikiem politycznym Jagiełły i stąd stronniczość w sądach jak choćby odbieranie królowi chwały za Grunwald.
A o wschodniej sztuce wojennej w średniowieczu - to oczywiście, że moje twierdzenie było uproszczone. Gdybym chciał napisać wszystko to trwałoby to za długo. Jak Cię to bardzo interesuje to proponuję załóżyć nowy temat.

Awatar użytkownika
stach

Post autor: stach » 22 cze 2010, 04:12

A proszę - wszystkie większe bitwy wojny stuletniej - Crecy, Poitiers (gdzie król Jan II Dobry dostał się do angielskiej niewoli) Azincourt. Przykłady niesubordynacji rycerstwa - Nicopolis, wszystkie większe bitwy wojen husyckich - Tachow, Domaźlice. itd itd.

Crecy? Pewnie masz na myśli śmierć Jana Luksmeburskiego. Niestety jego szarża to było samobójstwo. Kto walczył na pierwszej linii? Edward III? Filip VI? Ta bitwa chyba nie jest przykładem "oszołomstwa" wodza :roll:
Poitiers 1356 r.? Misiu Pysiu ;) , w którym momencie wkroczył do akcji Jan II Dobry? Czy to przypadkiem nie był ostatni atak odwodu ????
Azincourt? Pierwsze słyszę aby jakikolwiek d -ca atakował tam w pierwszej linii . Jeśli sugerujesz się śmiercią jednego z dowódców francuskich, to on również ruszył w momencie świtajacej porażki.

Kiedy w końcu skończy się mit , że zachodni d -ca wkładał zbroje i gnał do przodu na oślep razem ze swoim wojskiem? (Razem z atakami polskiej kawalerii na czołgi, mjr. Sucharskim, określeniem Churchilla o polskich lotnikach i setkami innych bzdur wymyślonych przez autorytety :roll: )
Wkraczał dopiero, gdy już nic nie mógł zrobić więcej, na czele odwodu.

Niestety "Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyzackim" nie mogę dostać i przeczytać. Ale jakbyś mógł to podaj mi na PM, albo tutaj, z jakich materiałów korzystał przy jej pisaniu to się z nimi zapoznam ;) .
I mam nadzieje że nie korzystał ze "stronniczego" Długosza ;) .

Jeśli chodzi o samą bitwe to nie mam zastrzeżeń do Długosza. A to że był duchownym nie umniejsza faktu, że liznął troche nauki w Akademii Krakowskiej. A w jego opisie bitwy nie znalazłem błędów świadczących o braku znajomości wojskowości :roll:

Jeśli szkoda Ci czasu na opis to napisz w pktach na czym polegało wschodnie dowodzenie Jagiełły.
Póki co dowodzenie zza lini własnych wojsk ze wzgórza jest jedynym, który podałeś. A chętnie bym obalił całą reszte o ile jeszcze są jakieś ;)

I dlaczego mam dziwne wrażenie,że nie opisano tam dlaczego dowodzenie było wschodnie, tylko umieszczono zdanie,że tak było :roll:

Awatar użytkownika
MarcinP

Post autor: MarcinP » 14 kwie 2011, 17:02

Posucha tutaj :-(
Moze znacie jakies ciekawe opracowania na temat bitwy pod Grunwaldem?

IsabellaK

Post autor: IsabellaK » 04 sty 2012, 03:47

http://books.google.com/books?id=JoVKAA ... ki&f=false
strona 817-822
+ Piesn o Pruskiej porazce
Opis starozytnej Polski, przez Tomasza Swieckiego, mecenasa przy ..., Band 1
Adam Adamowicz, S. Orgelbrand (Firm) - 1862

farest

Post autor: farest » 20 kwie 2016, 11:39

A nie wiecie może czy na rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem tam gdzieś na polu można kupić jakieś pamiątki lub informatory ?

tanie wycieczki Litwa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Konflikt polsko-krzyżacki”