Strona 1 z 1

ZIEMIE POLSKIE OD WĘDRÓWKI LUDÓW DO PANOWANIA MIESZKA

: 09 lis 2010, 19:27
autor: stach
Wpływy rzymskie na obszar naszego Kraju możemy datować na początek I w.n.e. , kiedy to zanika na naszych terenach kultura celtycka (lateńska), a na terenach między Odrą a Wisłą osiedlają się Burgundowie i Wandalowie. Następnie osiedlają się Goci i Gepidzi (kultura Wielbarska) Znaleźliśmy się pod silnym wpływem kulturowym rzymskich prowincji : Recji, Noricjum, i Panonii. Widzimy liczne ślady doskonałych wyrobów rzymskiego rzemiosła, znajdowanych przez archeologów w licznych grobowcach arystokracji plemiennej (Kultura Przeworska). To na tamte czasy datuje się też dwa wielkie zagłębia metalurgiczne - świętokrzyskie i mazowieckie. Dopiero około V w.n.e. na obecne tereny Polski (i nie tylko) przychodzą nasi przodkowie - Słowianie.
Zapraszam do dyskusji.

Re: ZIEMIE POLSKIE OD WĘDRÓWKI LUDÓW DO PANOWANIA MIESZKA

: 23 cze 2013, 13:10
autor: Gerd
Panie "Stach" po przeszło 3 latach doczekał się Pan dzisiaj odpowiedzi na swój post. W paru zdaniach bardzo dokładnie opisał Pan historie tej ziemi zanim została ziemią należącą dzisiaj do Polski. Czyż nie zauważył Pan jak panicznie ten temat jest tutaj unikany? Ja nie mam obiekcji i dodam oprócz wymienionych plemion germańskich zamieszkałych pomiędzy Viadrus a Vistula wymieniane i znane są ówczesnym kronikarzom i geografom Silingowie (ci są najbardziej ukrywani przez polską historiografie), Hasdingen, Lugier (http://de.wikipedia.org/wiki/Lugier) Pomijane są publikacje najazdu Hunów bo ich wędrówka przez tereny Germańskie ujawnia nieistnienie żadnych Słowian pomiędzy tymi rzekami.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... derung.jpg
Poza granicami Polski coraz częściej spotykam się, ostrożnie powiedziawszy, ze zdumieniem na to typowo polskie podejście do historii Europy. Niestety jak można się przekonać dla Polaków historia świata zaczyna się na Popielu. Przed Słowianami był tylko Bóg.