Strona 1 z 1

Najdawniejsze ślady człowieka w Polsce

: 10 lis 2010, 21:00
autor: Husarz
Wg różnych źródeł najstarsze znane nam dziś ślady człowieka na ziemiach polskich sięgają "jedynie" 180-250 tys. lat wstecz. Inne źródła podają ze dopiero później niż 180 tys. lat temu czyli ok 170-150 tys. lat temu pojawili się w Polsce przedstawiciele naczelnych i pierwsze formy ludzkie.
Jeszcze inne przedstawiają dosyć bliższe dane na temat istnienia pierwszych człowiekowatych na terenie śląska już ok 250 tys. lat temu.
Przyjmując z założenia ze pierwsze formy ludzkie - czyt. australopitek - pojawił się po raz pierwszy ok. 4 mln lat temu na terenie Afryki, następnie w wyniku ewolucji kolejne formy człekokształtne rozprzestrzeniały się po całej kuli ziemskiej już ok 2 mln lat temu...
Zważywszy na istnienie w tym oktresie i późniejszym kolejnych zlodowaceń na terenie Polski. Można przyjąć faktyczne wspomniane daty mogą być w przybliżeniu autentyczne. Jednak skoro ślady człowieka na terenie nie tak odległej przecież nazwijmy to "czecho-słowacji" pochodzą z przed 650 tys lat temu. Czy możliwe jest by pierwsze formy ludzkie przedostawały się do Polski przez Karpaty aż 300 tys lat??

Re: Najdawniejsze ślady człowieka w Polsce

: 30 lis 2010, 06:49
autor: Artur Rogóż
Pierwsze na ziemiach polskich ślady wczesnego człowieka (gatunek Homo erectus) odkryto na Dolnym Śląsku w okolicy Trzebnicy oraz w Rusku koło Strzegomia. Homo erectus przywędrował z Afryki do południowo-zachodniej Europy już 1,2 miliona lat temu, a najwcześniejsze znaleziska w środkowej Europie (m. in. na Ukrainie zakarpackiej) datowane są począwszy od ok. 800 tys. lat temu. Narzędzia kamienne z Trzebnicy (choppery i należące do tradycji mikrolitycznej) pochodzą przypuszczalnie sprzed ok. 500 tys. lat z okresu interstadiału ferdynandowskiego, z kolei te z Ruska – sprzed ok. 440-370 tys. lat z czasów interglacjału mazowieckiego, jako że zasiedlenie ziem polskich przez Homo erectus uzależnione było od periodycznych ociepleń. Znalezione na lokacji w Trzebnicy kości ssaków kopytnych i ości ryb świadczą o mięsożerności tego gatunku człowieka.

W okresie rozwoju Homo erectus Europa była podzielona na część zachodnią i południową, gdzie dominowały pięściaki aszelskie oraz część środkową i wschodnią, gdzie dominowały narzędzia odłupkowe. Ziemie dzisiejszej Polski należą do tej ostatniej strefy.

Re: Najdawniejsze ślady człowieka w Polsce

: 23 cze 2014, 14:30
autor: Xawier34
Polecam ciekawy artykuł na temat pochodzenia człowieka na terenach Polski: http://wiadomosci.onet.pl/nauka/odkryto ... lsce/457tf