Kultura Sukow-dziedzice, Feldberg-gołańcz-kędrzyny,

Pierwsze na ziemiach polskich ślady wczesnego człowieka (gatunek Homo erectus) odkryto na Dolnym Śląsku w okolicy Trzebnicy oraz w Rusku koło Strzegomia. Homo erectus przywędrował z Afryki do południowo-zachodniej Europy już 1,2 miliona lat temu, a najwcześniejsze znaleziska w środkowej Europie (m. in. na Ukrainie zakarpackiej) datowane są począwszy od ok. 800 tys. lat temu. Narzędzia kamienne z Trzebnicy (choppery i należące do tradycji mikrolitycznej) pochodzą przypuszczalnie sprzed ok. 500 tys. lat z okresu interstadiału ferdynandowskiego, z kolei te z Ruska – sprzed ok. 440-370 tys. lat z czasów interglacjału mazowieckiego, jako że zasiedlenie ziem polskich przez Homo erectus uzależnione było od periodycznych ociepleń. Znalezione na lokacji w Trzebnicy kości ssaków kopytnych i ości ryb świadczą o mięsożerności tego gatunku człowieka.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Kultura Sukow-dziedzice, Feldberg-gołańcz-kędrzyny,

Post autor: Husarz »

Kultura Sukow-dziedzice, Feldberg-gołańcz-kędrzyny, ...a kultura oksywska i przeworska
Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości i wierzy w jakieś "ubóstwo" ceramiki wczesnosłowiańskiej to przytaczam ilustracje zdobionej i obtaczanej na kole ceramiki grupy Feldberg, istniejącej na Pomorzu Zachodnim począwszy od przełomu VI/VII wieku naszej ery:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zagadkowe jest pochodzenie grupy Feldberg. Podczas gdy południe Polski zajmuje kultura Praga-Korczak. W Wielkopolsce w VI wieku powstaje kultura Sukow-Dziedzice. Zazębia się ona w czasie i przestrzeni z kulturą późnoprzeworską, której osady dożywają wieku VI, a nawet VII. W kulturze przeworskiej zaznacza się widoczne zubożenie form ceramiki o czym pisał odkrywca osady w Konarzewie - profesor Makiewcz ( http://www.staff.amu.edu.pl/~anthro/slavia/f2.html ). To już samo sugeruje możliwą kontynuację.


Muszę podkreślić że cermika Feldberg na Pomorzu Zachodnim, oraz odpowiadająca jej ceramika Kędrzyny-Bardy to już przełom VI/VII wieku. Oba typy były obtaczana lub wykonywana na kole:

http://www.mm.pl/~ursua/referat/czasl.html
naczynia rodzin typów C: Są to odpowiedniki naczyń zaliczanych na terenie Meklemburgii do tzw. grupy Feldberg, na Pomorzu Zach. określono je mianem typu Kędrzyno-Bardy Są to naczynia częściowo obtaczane na kole garncarskim, część z nich nosi jednak tylko ślady słabego obtoczenia; druga ich grupa to technicznie doskonałe naczynia silnie formująco obtaczane (GTII1), poziomem nie odbiegające od ceramiki całkowicie obtaczanej występującej na Pomorzu Zach. w XI-XII w.) Są to baniaste naczynia z krótkimi, odgiętymi na zewnątrz brzegami (typy I-IV) lub z zawężonymi wylewami (typy VI-VIII) o brzegach tworzących rodzaj plastycznej listwy.
Teraz dla porównania - ceramika przeworska:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
No i jak to jest z tym "ubóstwem" i rzekomym "brakiem kontynuacji"??? Ciekaw jestem Waszych opinii...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemie polskie przed przybyciem Słowian”