Wandalska kultura

Pierwsze na ziemiach polskich ślady wczesnego człowieka (gatunek Homo erectus) odkryto na Dolnym Śląsku w okolicy Trzebnicy oraz w Rusku koło Strzegomia. Homo erectus przywędrował z Afryki do południowo-zachodniej Europy już 1,2 miliona lat temu, a najwcześniejsze znaleziska w środkowej Europie (m. in. na Ukrainie zakarpackiej) datowane są począwszy od ok. 800 tys. lat temu. Narzędzia kamienne z Trzebnicy (choppery i należące do tradycji mikrolitycznej) pochodzą przypuszczalnie sprzed ok. 500 tys. lat z okresu interstadiału ferdynandowskiego, z kolei te z Ruska – sprzed ok. 440-370 tys. lat z czasów interglacjału mazowieckiego, jako że zasiedlenie ziem polskich przez Homo erectus uzależnione było od periodycznych ociepleń. Znalezione na lokacji w Trzebnicy kości ssaków kopytnych i ości ryb świadczą o mięsożerności tego gatunku człowieka.
asda
Posty: 167
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Wandalska kultura

Post autor: asda »

Co wiecie o wytworkach materialnych Wandali nad Cisą i Dunajem?
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Wandalska kultura

Post autor: historyk »

Wandalowie. Strażnicy bursztynowego szlaku, Katalog wystawy, pod red. A .Kokowskiego, Warszawa-Lublin.
G. Berndt, R. Steinacher (edd.), Das Reich der Vandalen und seine (Vor-)geschichten (Forschungen zur Geschichte des Mittelalters 13, OeAw Denkschriften der phil.-hist. Klasse 366), Wien 2008.
G. M. Berndt, Konflikt und Anpassung. Studien zu Migration und Ethnogenese der Vandalen, (Historische Studien 489), Husum 2007.
H. Castritius, Die Vandalen. Etappen einer Spurensuche, Stuttgart [et all.] 2007.
Chr. Courtois, Les Vandales et l'Afrique, Paris 1955.
H.-J. Diesner, Das Vandalenreich. Aufstieg und Untergang, Stuttgart 1966.
W. Pohl, Die Völkerwanderung. Eroberung und Integration. Stuttgart 2002.
Die Vandalen: die Könige, die Eliten, die Krieger, die Handwerker. [Publikation zur Ausstellung „Die Vandalen“; eine Ausstellung der Maria-Curie-Sklodowska-Universität Lublin und des Landesmuseums Zamość …; Ausstellung im Weserrenaissance-Schloss Bevern …. Nordstemmen 2003.
L. Schmidt, Geschichte der Wandalen, 2. Auflage, München 1942.
R. Steinacher: Wenden, Slawen, Vandalen. Eine frühmittelalterliche pseudologische Gleichsetzung und ihr Nachleben bis ins 18. Jahrhundert, w: W. Pohl (Hrsg.), Auf der Suche nach den Ursprüngen. Von der Bedeutung des frühen Mittelalters (Forschungen zur Geschichte des Mittelalters 8), Wien 2004, S. 329-353.
Gerd
Posty: 28
Rejestracja: 20 cze 2013, 14:11

Re: Wandalska kultura

Post autor: Gerd »

Zobacz; http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Vanda ... ion_it.PNG
(kolorem zółtym zaznaczono Hasdingów, a malinowym Silingów)
Będąc w podroży z Polski do Tunisu przez Austrię, Republikę Federalna Niemiec, Francję, Hiszpanię, Maroko i Algierię prawdopodobnie oprócz artykułów osobistej higieny i osobistego użytku nie zajmowali się produkcją na eksport. Ale w Tunezji zbudowali wielką bazylikę ariańską. Mieszkając w Polsce ich wyrobki to to samo co innych w tym czasie. Najlepiej zapytaj na miejscu Wandalów co eksportują.
Xawier34
Posty: 8
Rejestracja: 18 cze 2014, 15:04
Kontakt:

Re: Wandalska kultura

Post autor: Xawier34 »

Polecam http://books.google.pl/books?id=FY_u2_T ... em&f=false

Książka Pana Leszka Moczulskiego "Narodziny Międzymorza"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemie polskie przed przybyciem Słowian”