Wędrówka Herulów - przez pustą Polskę?

Pierwsze na ziemiach polskich ślady wczesnego człowieka (gatunek Homo erectus) odkryto na Dolnym Śląsku w okolicy Trzebnicy oraz w Rusku koło Strzegomia. Homo erectus przywędrował z Afryki do południowo-zachodniej Europy już 1,2 miliona lat temu, a najwcześniejsze znaleziska w środkowej Europie (m. in. na Ukrainie zakarpackiej) datowane są począwszy od ok. 800 tys. lat temu. Narzędzia kamienne z Trzebnicy (choppery i należące do tradycji mikrolitycznej) pochodzą przypuszczalnie sprzed ok. 500 tys. lat z okresu interstadiału ferdynandowskiego, z kolei te z Ruska – sprzed ok. 440-370 tys. lat z czasów interglacjału mazowieckiego, jako że zasiedlenie ziem polskich przez Homo erectus uzależnione było od periodycznych ociepleń. Znalezione na lokacji w Trzebnicy kości ssaków kopytnych i ości ryb świadczą o mięsożerności tego gatunku człowieka.
ziomeka
Posty: 443
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Wędrówka Herulów - przez pustą Polskę?

Post autor: ziomeka »

Prokopiusz z Cezarei w
taki oto sposób opisuje wspomniana wedrówke Herulów:
„Kiedy Herulowie zostali pobici w bitwie przez Longobardów, wyruszyli z ziem
ojczystych, ci zas z nich którzy, jak mi sie wydaje, stali na przedzie, zamieszkali w kraju
Ilyrów, inni zas postanowili przekroczyc rzeke Ister i spoczeli w najdalszej czesci swiata. Ci
zatem z krwi królewskiej [ksia%eta] wskazujac droge [idac na czele licznych], przeprowadzili
ich kolejno, przez wszystkie ziemie Sklawenów i rozległe pustkowia i udali sie stad do tak
zwanych Warnów. Po nich dotarli do plemienia Danów, barbarzynców nie stawiajacych tu
wobec nich %adnego oporu. Stad do oceanu przybywszy, przepłyneli na wyspe Thule, gdzie
pozostali.”
http://www.forum.jacekguzy.pl/felietony ... azdowi.pdf
Czyżby pruscy Warmowie? http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Balti ... 200PL..svg
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Wędrówka Herulów - przez pustą Polskę?

Post autor: historyk »

W archeologii jest potwierdzone, że ludność pochodzenia herulskiego, dokonała reemigracji.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Wędrówka Herulów - przez pustą Polskę?

Post autor: Husarz »

Jeśli uważasz, że owi pruscy Warnowie mieszkali w sąsiedztwie Jutlandii (Danów), to ... :?
Ja bym jednak kraju Warnów, do którego to mieli dotrzeć Herulowie, szukał raczej w rejonie dorzecza Warnowy :?
A wyspa Thule to Skandynawia 8-)
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Wędrówka Herulów - przez pustą Polskę?

Post autor: historyk »

A może Herulów powinno się włączyć w skład wielkiego związku plemiennego Vidivarii, o którym wspomina Jordanes w Getice? Po pierwsze, informacja o Vidivarii pochodzi z czasów spółczesnych autorowi (VI w.). Po drugie, związek plemienny Vidivarii blisko sąsiadował z Prusami vel Esti. Po trzecie, zasięg terytorialny sięgał sporo na zachód. Wiem, że to dosyć (a nawet bardzo) naciągana hipoteza, ale może swoim zasięgiem kulturalnym zetknęli się z Danami z Półwyspu Jutlandzkiego? Po czwarte wreszcie, może to za daleko, oddzielało ich przecież Morze Bałtyckie (Ocean), ale byli blisko wyspy Thule - mimo wszystko. Zresztą w nauce istnieje jeszcze spór o właściwą interpretację Thule.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Wędrówka Herulów - przez pustą Polskę?

Post autor: Husarz »

historyk pisze:A może Herulów powinno się włączyć w skład wielkiego związku plemiennego Vidivarii, o którym wspomina Jordanes w Getice? Po pierwsze, informacja o Vidivarii pochodzi z czasów spółczesnych autorowi (VI w.). Po drugie, związek plemienny Vidivarii blisko sąsiadował z Prusami vel Esti. Po trzecie, zasięg terytorialny sięgał sporo na zachód. Wiem, że to dosyć (a nawet bardzo) naciągana hipoteza, ale może swoim zasięgiem kulturalnym zetknęli się z Danami z Półwyspu Jutlandzkiego? Po czwarte wreszcie, może to za daleko, oddzielało ich przecież Morze Bałtyckie (Ocean), ale byli blisko wyspy Thule - mimo wszystko. Zresztą w nauce istnieje jeszcze spór o właściwą interpretację Thule.
Prokopiusz z Cezarei wyraźnie mówi o wędrówce, a do tego dość precyzyjnie określa trasę tej wędrówki. Nie ma tam mowy o "zetknięciu zasięgiem kulturalnym" z Danami, tylko o przejściu przez kraj Danów...

A co do wyspy Thule - raczej nie ma tu aż takich kontrowersji... Inna sprawa, że w średniowieczu nazwą tą określano Islandię, a dziś nazwę tą dzierży jedna z wysp leżących niedaleko Falklandów, o które to w roku 1982 toczyła się wojna pomiędzy Wielką Brytanią i Argentyną. Ale to jakby zupełnie inne czasy...
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Wędrówka Herulów - przez pustą Polskę?

Post autor: historyk »

Czy znasz jakikolwiek przekaz źródłowy z późnego antyku i wczesnego średniowiecza dotyczący ludów germańskich, który jednoznacznie mówiłby o wspólnej wymianie kulturowej ludów, które w taki czy inny sposób stykają się ze sobą? ;-) Chyba raczej nie, dlatego taka teza jest tylko w sferze naszych domysłów, dodatkowo umotywowana spostrzeżeniami archeologów.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Wędrówka Herulów - przez pustą Polskę?

Post autor: Husarz »

Ale nie wiem, co to ma do rzeczy. Prokopiusz napisał, iż po przejściu przez kraj Warnów (a wszak trudno kwestionować, iż Warnowie mieszkiwali w tym czasie na południe od Jutlandii), przybyli do kraju Danów, przez który również przeszli, po czym przeprawili się na wyspę Thule.

Jest to jedyny przekaz źródłowy, który mówi cokolwiek na temat wędrówki Herulów. Można go oczywiście uznać za mało wiarygodny (choć nie widzę ku temu podstaw), ale budowanie hipotez w zupełnym oderwaniu od jedynego źródła (a więc nie mających jakiegokolwiek oparcia w źródłach) nie trafia mi do przekonania.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Wędrówka Herulów - przez pustą Polskę?

Post autor: historyk »

Ale w tej sprawie chodziło mi zupełnie o coś innego. Mianowicie, oto że autorzy starożytni i wczesno średniowieczni zupełnie pomijali kwestię kultury (materialną, duchową), jaką na pewno reprezentowały - w tym przypadku - ludy pochodzenia germańskiego. Jeśli, któryś z autorów wysilił się na wspomnienie o jakimś plemieniu, to sprawy związane z kulturą, traktuje jako cechy charakterystyczne danego plemienia, np. Tacyt pisał o plemionach mieszkających nad M. Bałtyckim, które posługiwały się "okrągłymi tarczami, krótkimi mieczami praz ogólnym posłuszeństwem wobec królów" (Germania 44). Ale z drugiej strony, cóż innego moglibyśmy się spodziewać po tych opisach. Wszak ucywilizowani opisywali niecywilizowanych barbarzyńców. I właśnie tu pomaga nam archeologia!
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Wędrówka Herulów - przez pustą Polskę?

Post autor: ziomeka »

Tak, oczywiście, Warnowie, a ja wymyślam jakąś teorię. Naczytałem się o Truso.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Wędrówka Herulów - przez pustą Polskę?

Post autor: historyk »

Ale Truso to wczesne średniowiecze (IX - X w.) i relacja Wulfstana przybyłego na południowie wybrzeże Bałtyku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemie polskie przed przybyciem Słowian”