Grób Księcia Sprzed 6 Tysięcy Lat., Szczytna k/Jarosławia,

Pierwsze na ziemiach polskich ślady wczesnego człowieka (gatunek Homo erectus) odkryto na Dolnym Śląsku w okolicy Trzebnicy oraz w Rusku koło Strzegomia. Homo erectus przywędrował z Afryki do południowo-zachodniej Europy już 1,2 miliona lat temu, a najwcześniejsze znaleziska w środkowej Europie (m. in. na Ukrainie zakarpackiej) datowane są począwszy od ok. 800 tys. lat temu. Narzędzia kamienne z Trzebnicy (choppery i należące do tradycji mikrolitycznej) pochodzą przypuszczalnie sprzed ok. 500 tys. lat z okresu interstadiału ferdynandowskiego, z kolei te z Ruska – sprzed ok. 440-370 tys. lat z czasów interglacjału mazowieckiego, jako że zasiedlenie ziem polskich przez Homo erectus uzależnione było od periodycznych ociepleń. Znalezione na lokacji w Trzebnicy kości ssaków kopytnych i ości ryb świadczą o mięsożerności tego gatunku człowieka.
fora historyczne
Posty: 146
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Grób Księcia Sprzed 6 Tysięcy Lat., Szczytna k/Jarosławia,

Post autor: fora historyczne »

Grób Księcia Sprzed 6 Tysięcy Lat., Szczytna k/Jarosławia, Podkarpacie
rcheolodzy znaleźli tam grób księcia sprzed 6 tysięcy lat. Czyli z epoki schyłkowego neolitu. Skąd wiadomo, że zmarły pełnił wyjątkową funkcję społeczną? Bo do grobu włożono również miedziany toporek - symbol władzy - bardzo wtedy cenny. A także naszyjnik, zausznice, siekierki krzemienne i groty. To archeologiczne wydarzenie na skalę europejską, które wyszło na jaw przy okazji budowy autostrady A-4.

Ani naukowcom, ani też mieszkańcom pobliskich wsi nigdy nie przyszło do głowy że w pokładach ziemi, która wkrótce zamieni się w autostradę A4- tkwi taka historyczna sensacja! Wykopaliska w Szczytnej zajmują powierzchnie 40 arów. Archeolodzy spodziewali się znaleźć neolityczną osadę i kurhan. I znaleźli. Ale dopiero dodatkowe, pojedyncze groby niszowe wprawiły ich w zdumienie.

Monika Hozer z ekipą odkryła na głębokości 3 metrów grób księcia ze schyłkowego neolitu. Żmudną pracą, centymetr po centymetrze odsłaniała kolejne rewelacje tego unikatowego ma skalę Europy Środkowej pochówku.
-”Zobaczyłam kości, zaczęły się pojawiać toporek miedziany, naszyjnik, zausznice, grociki, odłupki , fragmenty kości zwierzęcia. Włożono mu do grobu zwierzaka. Coś niesamowitego. Bardzo rzadkie takie toporki. Do tej pory były znajdowane luźne, bez kontekstu.”

Podobne miedziane toporki są znajdowane m.in. w Siedmiogrodzie, a podobne groby w okolicach Krakowa. Nigdy jednak nie znajdowano aż tylu eksponatów w jednym miejscu.
Prace w Szczytnej prowadzone są na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. A nadzoruje je Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. Po umyciu, sklejeniu i opisaniu kilku tysięcy eksponatów z całego terenu badań wszystkie trafią do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/s ... ej/3034488

Co o tym sądzicie? Chętnie przeczytam ciekawą dyskusję...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemie polskie przed przybyciem Słowian”