Śmierć Zygmunta II Augusta

Dynastia Jagiellonów władała państwem polsko-litewskim przez następne dwieście lat, tworząc w pewnym momencie (II połowa XV wieku) jedno z największych imperiów europejskich - Jagiellonowie rządzili w Polsce, na Litwie, w Czechach i na Węgrzech.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Śmierć Zygmunta II Augusta

Post autor: Husarz »

Jak powszechnie wiadomo 7 lipca 1572 w Knyszynie zmarł ostatni potomek linii męskiej z dynastii Jagiellonów - Zygmunt II August "Dojutrek". Chciałbym rozpocząć tutaj dyskusję o tym co było przyczyną śmierci, kto był u boku króla do jego ostatnich chwil i co się działo później. Rozkradziono osobisty majątek króla zebrany przez niego w swojej rezydencji. Jedyne co mi świta w głowie gdy o tym słyszę to jakieś mgliste wspomnienie o skrzyni pełnej wszelkich kosztowności i kamieni szlachetnych, wyciągniętej z piwnicy po śmierci króla, którą dźwigać musiało aż 6 chłopa. Co wiadomo o tych wydarzeniach? Na późniejszych sejmach poruszano te kwestie, chyba rozpoczynały się też jakieś procesy, lecz nic dokładnie o tym nie wiem. I tu właśnie nadchodzi ten moment, kiedy ja usuwam się na bok a moje miejsce zajmujecie wy, dysponujący większą wiedzą.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Śmierć Zygmunta II Augusta

Post autor: historyk »

Planowane jest na wiosnę poszukiwanie resztek sarkofagu, w których znajdowały się wnętrzności Zygmunta Augusta oraz resztek jego dworu w Knyszynie i być może owych skarbów.
MarcinP
Posty: 152
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Śmierć Zygmunta II Augusta

Post autor: MarcinP »

Ciekawe co z tego wyjdzie...
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Śmierć Zygmunta II Augusta

Post autor: Artur Rogóż »

Czy ktoś to zrelacjonuje?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska Jagiellonów ogólnie”