Orzeł i Pogoń

Dynastia Jagiellonów władała państwem polsko-litewskim przez następne dwieście lat, tworząc w pewnym momencie (II połowa XV wieku) jedno z największych imperiów europejskich - Jagiellonowie rządzili w Polsce, na Litwie, w Czechach i na Węgrzech.
Awatar użytkownika
MarcinP
Posty: 153
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Orzeł i Pogoń

Post autor: MarcinP » 03 kwie 2011, 05:46

Co do Pogoni Litewskiej:
Stryjkowski utrzymuje, że herb książąt litewskich ustanowiono na pamiątkę zwycięstwa Sarmatów wspierających Franków na Polach Katalaunijskich, w bitwie z hordami Hunów legendarnego Attyli. Pierwotnie herb Pogoni litewskiej przedstawiał dwóch rycerzy(wg. Stryjkowskiego).Bartosz Popradzki w "Gnieździe cnoty" pisze natomiast jakoby wielki książę Narymund, konający bezpotomnie nakazał wybrać wśród swych poddanych najwaleczniejszego i jego obrać władcą. Pamiątką tej elekcji miał być herb Pogoni. Gdy Litwa przejęła chrześcijaństwo herbowemu rycerzowi oddano krzyż na tarczy. Niektórzy heraldycy utrzymują zresztą, że krzyż na tarczy Pogoni datuje sie z czasów chrztu Mendoga(XIII w), a nie Jagiełły. Nie ma też zgodności co do imienia władcy który rzekomo miał zwołać owa elekcje. Paprodzki opowiada sie za Narymundem, ale Okolsjki twierdzi, że idzie tu o Laurasa syna Trojdena. Nie ma to zbyt dużego znaczenia bo obie postaci są bardziej mityczne niż potwierdzone historycznie.
Inną wersje powstania herbu przekazał Kasper Niesiecki, który pisze, że Kiernus Wlk. ks. Litewski wydał swoja jedyna córkę za Żywibunda Dowszprungowicza . Żywibund Dowszprungowicz połączył godło swojej żony - Kolumny z swoim Centaurem. W tej wersji rycerz na tarczy miał nie krzyże a właśnie owe Kolumny, znak przypominający ukraiński tryzub.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska Jagiellonów ogólnie”