Orzeł i Pogoń

Dynastia Jagiellonów władała państwem polsko-litewskim przez następne dwieście lat, tworząc w pewnym momencie (II połowa XV wieku) jedno z największych imperiów europejskich - Jagiellonowie rządzili w Polsce, na Litwie, w Czechach i na Węgrzech.
asda
Posty: 167
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Orzeł i Pogoń

Post autor: asda »

Witam,
przedstawiam fragment pewnej książki - z prośbą o opinie na temat co tu zostało napisane.
[...] Gdy na początku marca 1386 roku z woli szlachty królem Polski został
wielki książę litewski Władysław Jagiełło, który przyjął chrzest trzy tygodnie
wcześniej , powstała konieczność odzwierciedlenia w herbie państwowym unii
personalnj Polski z Litwą poprzez połączenie godeł tych państw.
Godłem litewskim była Pogoń-przedstawienie siedzącego na biegnącym koniu
rycerza, który we wzniesionej nad głową prawicy trzyma miecz, a w lewej tarczę
z podwójnym krzyżem. Nie od razu przyznano Pogoni miejsce równorzędne z polskim
orłem. [...] W pierwszym dziesięcioleciu XV wieku król zaczął używać też
pieczęci małej z tarczą dzieloną na krzyż, na której w polu pierwszym
i czwartym umieszczono polskiego Orła Białego, na drugim i trzecim litewską
Pogoń.
Właśnie ten herb z pieczęci małej stał się podstawową wersją Herbu
Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która z niewielkimi zmianami/ zwieńczenie
koroną i dodanie tarczy sercowej z godłami królów/ przetrwała do czasów
rozbiorów....
/ALFRED ZNAMIEROWSKI ”INSYGNIA I HERBY"

Odnosze wrażenie że są to jakieś straszne bzdury. Dzielona tarcza w czasach Jagiełły?? Zawsze mi sie wydawało że pojawiła się ona po Unii Lubelskiej. Wystarczy spojrzeć na nagrobki Jagiellonów - herby Polski i Litwy są tam oddzielnie, trzymane przez postacie ludzkie.Po za tym w czasach Jagiełły nie było unii personalnej - to akurat wszyscy forumowicze na pewno wiedzą. :-)
Wypowiedzcie się proszę na ten temat. Jeżeli okaże sie że mam rację, to dorzucimy kolejną pozycję do Czernej Listy.
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Orzeł i Pogoń

Post autor: Kazik36 »

A mnie od podstawówki właśnie uczono, że osoba monarchy łącząca dwa państwa oznacza, że są one w unii personalnej właśnie. Czyżby coś się zmieniło?
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Orzeł i Pogoń

Post autor: asda »

W tych czasach nie było jednej osoby łączącej Polskę i Litwę. Jagiełło był królem Polski, a nie był wielkim księciem litewskim - pierwszą osobą która miała jednoczesnie oba te tytuły był Kazimierz Jagiellończyk -od 1440 wlk. książę litewski, od 1440 król Polski.
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Re: Orzeł i Pogoń

Post autor: karateka »

ojej.. chyba jednak był. Co najmniej do 1401 kiedy ten tytuł przeszedł w wyniku unii radomsko-wileńskich na Witolda, uznającego Władysłąwa za zwego suwerena (przyjmując bodaj tytuł "Najwyższego Księcia Litwy").
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Orzeł i Pogoń

Post autor: Kazik36 »

To każda książka i nauczyciele kłamią z tą unią personalną? Tak na serio, to unia krewska była personalną. Co do herbu to wystarczyło poszukać.
http://akromer.republika.pl/orzel2.html
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Orzeł i Pogoń

Post autor: asda »

Dziękuję za stronke, przyznaję się do błędu, chociaż z tą unią to napiszę szczerze - wydawało mi się zawsze że unia personalna ma miejsce tylko wtedy kiedy dwoma państwami rządzi jedna osoba, natomiast sytuacja kiedy jeden władca deklaruje swą podlegość wobec władcy innego, juz jest z gruntu inną rzeczą - ja sam pamiętam z licealnych lekcji WOS - u chyba pięć czy sześć rodzajów unii międzypaństwowych.
MichałK
Posty: 117
Rejestracja: 27 gru 2010, 18:14

Re: Orzeł i Pogoń

Post autor: MichałK »

asda pisze:W tych czasach nie było jednej osoby łączącej Polskę i Litwę. Jagiełło był królem Polski, a nie był wielkim księciem litewskim - pierwszą osobą która miała jednoczesnie oba te tytuły był Kazimierz Jagiellończyk -od 1440 wlk. książę litewski, od 1440 król Polski.
żeby nie było nie potrzebnych nieporozumień - Kazimierz jest wlk. księciem od 1440, ale w Polsce rządzi od 1447! (w 1440 żyje jeszcze w końcu Władysław :roll: )
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Orzeł i Pogoń

Post autor: asda »

Kurcze...Trafiła się typowa literówka (cyfrówka??) - ale gafa...w końcu chodzi o moją ulubioną postać historyczną...
karateka
Posty: 161
Rejestracja: 13 mar 2011, 05:42

Re: Orzeł i Pogoń

Post autor: karateka »

wracając do głównego tematu, czyli niejako godła dzielonego czy nie dzielonego.
Gdzie ono mogło występować? Na sztandarach? Sztandary były ziem. Pod Grunwaldem głownym sztandarem był Wielki Sztandar Krakowski (z czerwony z białym orłem).
Na pieczęciach królewskich? W okresie Jagiellonów występuje tzw. pieczęć majestatyczna. Czyli zobrazowanie włdcy na tronie otoczonego tarczami wszytskich ziem nad którymi panował (albo miał tytuł panować).
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Orzeł i Pogoń

Post autor: asda »

No wlaśnie - jakos nie spotkałem sie w publikacjach z przykładami dzielonego herbu z tamtych czasów. Co do pieczęci majestatycznej - dodajmy, że ostatnim polskim królem, który się nia posługiwał, był własnie K. Jagiellończyk, i to przez pierwsze lata swojego panowania - zaginęła ona w czasie bitwy pod Chojnicami, znana jest tylko z jednego odcisku. Do koncza zycia król nie wyrobił sobie nowej, posługując się pieczęcią ze swoim prywatnym herbem - podwójnym krzyżem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska Jagiellonów ogólnie”