Strona 1 z 1

W co wierzył Jagiełło?

: 28 cze 2010, 05:41
autor: ziomeka
Właśnie, wo co wierzył Władysław II Jagiełło? Jego ojciec rządził wciąż pogańską Litwą, Jego matka była córką księcia prawosławnego Tweru, a chrzest przyjął w kościele katolickim. Jak mogły wyglądać jego przekonania religijne?

Re: W co wierzył Jagiełło?

: 28 cze 2010, 05:42
autor: Artur Rogóż
Jeżeli był katolikiem, to niezbyt ortodoksyjnym. Albo - podobnie jak później Richelieu - rozumiał, że interes polityczny rzadko idzie w parze z przekonaniami religijnymi. Nie widzę powodów, by "posądzać" go prawosławie; mógł jednak - jak to mu zarzucano - w przekonaniach pozostawać poganinem. Wydaje się to prawdopodobne. Widok braci w białych płaszczach ogniem i mieczem głoszących dobrą nowinę z pewnością nie zachęcał do przyjęcia nowej wiary. Zwłaszcza, że Ci sami bracia nie wiele z tej wiary sobie robili w polityce względem swych od wieków już chrześcijańskich południowych sąsiadów. Zresztą instrumentalne podejście do kwestii chrztu było widoczne w rodzie Giedyminowiczów już od kilku pokoleń. Wszak już Mednog w XIII w. traktował chrzest jako kartę przetargową w politycznej rozgrywce przeciw Krzyżakom.

Z drugiej strony jego synowie niewątpliwie byli już chrześcijanami. Nie wydaje się, że by Jagiełło wychowywał (czy raczej: "dbał o wychowanie") ich w tradycyjnej wierze. Nie miał zresztą po temu żadnych możliwości, nawet gdyby mu na tym rzeczywiście zależało...

Re: W co wierzył Jagiełło?

: 13 lip 2011, 08:10
autor: golec115
Hmm.. Władysław mimo iż przyjął chrzest zachował obyczaje pogańskie przywiezione z Litwy. Znane są z licznych przykładów jego zachowania, jak wróżenie na początku dnia ze słomek słomy, obracanie się wokół własnej osi. Często też korzystał z ówczesnych wróżek (tak przeczytałem).Do prawosławia też było mu blisko, a można to zauważyć gdy kazał pomalować kaplice według wzorców ruskich. :mrgreen: