Gdzie zginął Zawisza Czarny z Garbowa?

Dynastia Jagiellonów władała państwem polsko-litewskim przez następne dwieście lat, tworząc w pewnym momencie (II połowa XV wieku) jedno z największych imperiów europejskich - Jagiellonowie rządzili w Polsce, na Litwie, w Czechach i na Węgrzech.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Gdzie zginął Zawisza Czarny z Garbowa?

Post autor: Artur Rogóż »

W 1428 r. zginął najsłynniejszy polski rycerz-Zawisza Czarny z Garbowa. Wiadomo, że zginął z rąk Turków. Nie wiadomo dokładnie gdzie się to odbyło. Niektórzy twierdzą, że padł pod Golubcem. Inni mówią, że Zawisza zginął w niewoli tureckiej.

Jeśli chodzi o moje stwierdzenie w tej sprawie do końca nie wiem. Pod Golubcem Zawisza w krytycznym momencie mógł dać się zabić, gdyż pójście do niewoli raziłoby jego honor. Z drugiej strony Zawisza mógł bić się do końca, a że Turcy woleli mieć za niego sowity okup, mogli go wziąć do niewoli niż bezmyślnie zabijać.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Gdzie zginął Zawisza Czarny z Garbowa?

Post autor: Husarz »

Według mnie było tak, jak napisał to kronikarz: dwóch janczarów wzięło go do niewoli, a gdy prowadzili go do sułtana, pokłócili się, czyim jeńcem jest, i jeden z nich uciął mu głowę. Zawiesza bronił się sam z dwoma pieszymi przy przeprawie, więc zapewne został łatwo otoczony, a w ferworze walki z tak wielką masą bardzo łatwo dostać się do niewoli, nawet gdyby chciał się zabić zapewne nie zdążyłby, do tego raczej nie zrobiłby tego - wyszedłby na tchórza, a do tego w kulturze staropolskiej samobójcy byli najgorszymi zbrodniarzami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska Jagiellonów ogólnie”