Klemens Kurowski

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Klemens Kurowski

Post autor: Artur Rogóż »

Klemens Kurowski z Drożojewic i Kurowa – polski szlachcic i senator. Urodzony ok. 1340 r. w Drożejowicach, zmarł ok.1405.

W 1370 wszedł w posiadanie Kurowa w dawnym powiecie szczyrzyckim pod Wiśniczem, która to wieś, stanowiła od tego czasu główną jego siedzibę. Sprawował on godność kasztelana żarnowskiego. W latach (1400 - 1405), oraz starosty konińskiego - był ponadto senatorem. Stanowisko senatora przypisane było do sprawowanego urzędu kasztelana, które piastował do końca swojego życia. Klemens Kurowski należał do najbardziej zaufanych rycerzy z otoczenia Jana Kmity starosty krakowskiego i ruskiego. Jako pierwszy ze swojej rodziny pieczętujący się herbem Szreniawa. Zgodnie z przyjętym w swojej epoce wojskowym systemem chorągwianym zastąpił on wcześniej używany przez siebie rodowy herb rycerski "Kur" - herbem "Szreniawa" Jana Kmity z Wiśnicza - starosty ruskiego - służył bowiem pod jego dowództwem i należał do jego chorągwi. Wywodził sie z mazowieckiego rodu Kurów - osiadłego w Małopolsce od czasów najazdu Konrada mazowieckiego na województwo krakowskie. W roku 1399 z nadania króla Władysława Jagiełły Klemens Kurowski wchodzi w posiadanie Kurowa w powiecie puławskim, dla którego to miasta - jego syn Piotr Kurowski - starosta lubelski uzyskuje od króla Władysława III (6 stycznia 1442) zamianę lokacji z prawa polskiego na prawo magdeburskie. Miastu temu zostaje nadany jako herb miejski dawny herb rycerski tego rodu Kur Biały. Z postacią Klemensa Kurowskiego związany jest również zamek w Bochotnicy zakupiony w 1399 od Jana z Bejsc, który pod koniec XV.wieku przeszedł drogą spadku w ręce wnuczki Klemensa – Anny Zbąskiej herbu Nałęcz. Zobacz - http://zamki.res.pl/bochotnica.htm Najstarszy dokument sygnowany przez Klemensa Kurowskiego pieczęcią z herbem Szreniawa, pochodzi z 1396 roku i był sporządzony w pierwszym roku sprawowania urzędu - kasztelańskiego na Żarnowie. Klemens Kurowski był dwukrotnie żonaty. Jego pierwsza żona Dorota, pozostawiła po sobie syna Mikołaja i Jana, z drugą zaś Katarzyną, miał Piotra, Annę i Elżbietę. Do znacznych godności politycznych, doszli dwaj synowie Klemensa:

* Piotr Kurowski z Kurowa i Szreniawy, starosty lubelskiego, kasztelan sądecki i lubelski.
* Mikołaj Kurowski – arcybiskup: gnieźnieński, protonotariusz dworu królewskiego, kanclerz koronny - pełniący obowiązki prymasa Polski


Bibliografia

* Adam Boniecki, Herbarz Polski, Skład główny Gebethner i Wolf w Warszawie, Warszawa 1909, tom XIII str. 245-246, hasło: Kurowscy Herbu Szreniawa.
* dr Marek Jerzy Minakowski "Ci wielcy Polacy to nasza rodzina" Kraków 2007
* Stefan Krzysztof Kuczyński: Społeczeństwo Polski średniowiecznej. Warszawa: Instytut Historii (Polska Akademia Nauk), 1981, s. 274.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”