Najbardziej mroczna tajemnica średniowiecza

Kącik mówców na wszelkie tematy niezwiązane z historią.
papryczka1234
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2015, 14:25
Kontakt:

Najbardziej mroczna tajemnica średniowiecza

Post autor: papryczka1234 » 29 gru 2015, 14:54

"Manuskrypt Voynicha", jedno z najbardziej zagadkowych i tajemniczych dzieł średniowiecza, co do autentyczności którego od lat mnożyły się wśród naukowców wątpliwości - pochodzi z XV wieku i jest autentyczny - poinformowała austriacka telewizja ORF.

Swoja nazwę tajemniczy manuskrypt zawdzięcza Amerykaninowi polskiego pochodzenia, antykwaryście i kolekcjonerowi Wilfriedowi Voynichowi, który w roku 1912 nabył rękopis od jezuitów. Wielu historyków uważało dotychczas, że manuskrypt, zawierający liczne teksty i ilustracje dotyczące nauk przyrodniczych, jest świetnie spreparowanym falsyfikatem. Wątpliwości wynikały przede wszystkim z tego, iż zagadkową księgę jest niezwykle trudno odczytać - ilość zakodowanych i niejasnych informacji stała się swoistym przekleństwem dla setek językoznawców i ekspertów od kodów, którzy od lat próbowali rozszyfrować treści tego wiekowego dzieła.

Dzięki naukowcom z uniwersytetu w Arizonie wiadomo już na pewno, że manuskrypt jest autentyczny i pochodzi z okresu średniowiecza. Badacze użyli metody datowania radiowęglowego, dzięki której sprawdzono 246 stron księgi. Walter Koehler, austriacki dokumentalista przygotowujący dokument o manuskrypcie, komentując amerykańskie badania, przyznał, że: - "Dokument powstał pomiędzy 1404 a 1438 rokiem. Wcześniej sądzono, że dzieło to powstało najwcześniej w wieku XVI, kiedy tworzenie zaszyfrowanych ksiąg było swoistą "modą"."

Manuskrypt badali także uczeni z uniwersytetu w Chicago. Udało im się ustalić, że większość tekstu powstała w Europie, gdzieś na terenie północnych Włoch.

Żadnemu z ekspertów badających księgę wciąż nie udało się rozwiązać największej i najbardziej ciekawej zagadki dotyczącej rękopisu - większość tekstu wciąż pozostaje tajemnicą. Niektórzy badacze przyznają, że zagadkowe litery mogą być pewnego rodzaju ornamentem, spotykanym dość często w literaturze arabskiej. Uważa tak m.in. pochodzący z Niemiec prof. Rene Zandbergen. Nie ma jednak żadnych faktów, które mogłyby uwiarygodnić tę hipotezę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”