Stefan Batory

Po bezpotomnej śmierci Zygmunta Augusta w 1572 r., w 1573 r. zebrał się sejm konwokacyjny, który ustalił tryb elekcji nowego władcy. Przyjęto na nim zasadę elekcji viritim, tzn. odbywającej się z udziałem całej szlachty. Zebrana w Warszawie szlachta uchwaliła także konfederację warszawską wprowadzającą tolerancję religijną.
ziomeka
Posty: 443
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Stefan Batory

Post autor: ziomeka »

Do bitwy by nie doszło bo Iwan IV Groźny nie był taki groźny jak ma przydomek i bal się Polaków dlatego wolał sie ukrywać w różnych twierdzach.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Stefan Batory

Post autor: Warka »

Groźny sam siebie zniszczył, poprzez terror jaki wprowadził w Rosji. Wyniszczony kraj nie miał sił na wojnę o Inflanty i obronę różnych twierdz.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Stefan Batory

Post autor: historyk »

Według mnie był jednym z najlepszych władców Polski ale nie najlepszym, zreformował wojsko, zdobył bardzo dużo ziem, i pokonał Rosjan :) no i by pewnie pokonał Turków ale życia mu zabrakło
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Stefan Batory

Post autor: Husarz »

historyk pisze:Według mnie był jednym z najlepszych władców Polski ale nie najlepszym, zreformował wojsko, zdobył bardzo dużo ziem, i pokonał Rosjan :) no i by pewnie pokonał Turków ale życia mu zabrakło
No, ja bym nie był tego taki pewny. RON był wtedy jeszcze co prawda silny, ale Turcja była za silna. To był jeszcze XVI wiek, który można uznać za złoty wiek w Turcji.
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Stefan Batory

Post autor: ziomeka »

Ja też uważam, że RON był silny, ale nie aż tak, żeby pokonać Turcję. Chociaż mało komu udawało się pokonać Turków.
Duffy
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2011, 18:28

Re: Stefan Batory

Post autor: Duffy »

Postać trudna w ocenie. Zręczny reformator wojska, jak i taktyk; średni polityk ; średni zarządca kraju.
Rozumiał doskonale potrzebę propagandy w osiąganiu celów politycznych, dlatego w czasie każdej wyprawy brał ze sobą pisarzy - piewców swej chwały, którzy karmili szlachtę opowieściami. Dzięki tym manewrom, jak i działalności kanclerza, można powiedzieć, że mógł liczyć na każdą rzecz, o którą by nie poprosił sejmu.
Oczywiście, nie ustrzegł się w swej polityce błędów; choćby finalny efekt wojny z Gdańskiem. Jednak określiłbym go jako jednego z najlepszych władców elekcyjnych.
Był dobrym dowódcą, zręcznym reformatorem armii.
Dzięki niemu z chłopów powstała piechota wybraniecka, jakby nie patrząc pierwsze oddziały inżynieryjne w Naszym wojsku. Niestety, po jakimś czasie system werbunku, utrzymania, jak i jakości tego wojska został zniweczony.
Jeśli mnie pamięć nie myli, to on nadał blask husarii, która dzięki jego władzy miała okazję osiągnąć to, co osiągnęła pod Kircholmem czy też Kłuszynem w późniejszych latach.
Śnił o wyzwoleniu rodzimych terenów spod buta Osmańskiego. Tylko dzięki przeciwnościom losu ze strony Rosji, jak i opozycji wewnętrznej, która rosła w siłę wraz z kolejnymi latami jego panowania, nie mógł się skupić w pełni nad tym pragnieniem.
Abnertio
Posty: 1
Rejestracja: 18 sie 2015, 08:38

Re: Stefan Batory

Post autor: Abnertio »

Robiłem prezentację na historię o Batorym tak że dzięki za materiały :) Bo na wikipedii nic nie ma ciekawego a tutaj znalazłem sporo informacji !
_____________________________
bobbud mielec
rockybalbal
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2016, 15:44

Re: Stefan Batory

Post autor: rockybalbal »

Zarządca kraju słaby ale polityk trochę lepszy niż oceniasz kolego.
aneta90
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2015, 18:36

Re: Stefan Batory

Post autor: aneta90 »

Warka pisze:On był naprawdę dobrym władcą. Chodź jedną miał bardzo dużą wadę. Chciał przy pomocy Polski podporządkować sobie swoje rodzinne księstwo Siedmiogrodu.
zgadzam się w 100%
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsi władcy elekcyjni”