Stefan Batory "Król niemalowany"

Po bezpotomnej śmierci Zygmunta Augusta w 1572 r., w 1573 r. zebrał się sejm konwokacyjny, który ustalił tryb elekcji nowego władcy. Przyjęto na nim zasadę elekcji viritim, tzn. odbywającej się z udziałem całej szlachty. Zebrana w Warszawie szlachta uchwaliła także konfederację warszawską wprowadzającą tolerancję religijną.
MarcinP
Posty: 152
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Stefan Batory "Król niemalowany"

Post autor: MarcinP »

Tezę przedstawioną w tytule uważam z słuszną gdyż król Stefan Batory zasłużył się wieloma sukcesami oraz wielką pomysłowością, zdrowym rozsądkiem i wielkim sprytem, co poprę w niżej przedstawionych argumentach.

W pełnym konfliktów Siedmiogrodzie potrafił dojść do wielkiego znaczenia i umiejętnie manipulować pomiędzy sprzecznymi interesami potężnych sąsiadów oraz samych Węgrów. Gdy trzeba było walczył, jeśli jednak nie było takiej potrzeby, przedkładał nad wojnę rozmowy. Już w Siedmiogrodzie zasłynął jako władca bardzo tolerancyjny wobec innowierców, choć sam pozostawał do końca życia wiernym katolikiem.

Był wykształcony, z przyjemnością czytał dzieła starożytnych wodzów, czas spędził także na uniwersytecie w Padwie. Pełnię swych talentów okazał jednak w roku 1575, gdy zaczął ubiegać się o tron polski.

Nie dawano mu większych szans, a jednak to właśnie jego szlachta wybrała w grudniu tego roku na męża Anny Jagiellonki, córki osławionej Bony. Na wieść o tym szybko ruszył do Polski i wyprzedził innych konkurentów w walce o władzę. Dość energicznie spacyfikował niechętne mu nastroje w Prusach i na Litwie. Przeprowadził reformę wojska, zorganizował Trybunał Koronny, przeprowadził 3 wyczerpujące wyprawy moskiewskie (1579-1582) zakończone odzyskaniem Inflant i podpisaniem rozejmu w Jamie Zapolskim (1582).

Tak jak wcześniej rządził tolerancyjnie, ale stanowczo. Do końca życia porozumiewał się z poddanymi w Rzeczpospolitej łaciną, ponieważ nigdy nie nauczył się Polskiego i bardzo dbał o rzetelną jej znajomość wśród szlachty i duchowieństwa. Założył Akademię Wileńską. Na jego dworze odegrano pierwszą polską tragedię „Odprawa posłów greckich” autorstwa Jana Kochanowskiego – najwybitniejszego poety polskiego XVI wieku.

Jak już wcześniej napisałem król Stefan Batory doskonale potrafił władać krajem pomimo tego,że nigdy nie brakowało przeciwników, zostawił państwo stabilne i mocne, a pamięć o jego dokonaniach trwa do dziś.

Stefan Batory Był Godny określenia „Król niemalowany”.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsi władcy elekcyjni”