"W kręgu Wazów" - gratka dla okruchologów historii

Pierwszy król z dynastii Wazów, Zygmunt III Waza, panujący w latach 1587-1632. Był on synem Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. Był on ortodoksyjnym katolikiem, przez zakon jezuitów. W 1586 zmarł Stefan Batory i pod wpływem Anny Jagiellonki wysłano do Szwecji poselstwo by nakłonić Zygmunta III do zgłoszenia swojej kandydatury do tronu Polskiego. Część magnaterii nadal popierała jednak Maksymiliana Habsburga, co doprowadziło do pewnego rozbicia społeczeństwa polskiego (a konkretniej szlachty) na zwolenników jednego i drugiego kandydata. Maksymilian chciał jak najszybciej opanować Kraków i tam się koronować, dlatego szybko wyruszył do Krakowa; w obronie miasta stanął zwolennik Anny Jagiellonki i Zygmunta III; 1588 w bitwie pod Byczyną wojska Habsburga zostały ostatecznie pokonane.
aleksandra.zdan
Posty: 1
Rejestracja: 09 paź 2014, 13:26

"W kręgu Wazów" - gratka dla okruchologów historii

Post autor: aleksandra.zdan » 09 paź 2014, 13:29

Drodzy historycy, polecam waszej uwadze doskonałą książkę Bożeny Fabiani!

Bożena Fabiani zagląda pod podszewkę wielkiej historii. I co tam znajduje? Skradzioną Katarzynie Jagiellonce garderobę, dziwactwa Zygmunta III Wazy, miejsce, gdzie król chodzi piechotą i zaginioną córkę Ludwiki Marii i Jana Kazimierza.

Bożena Fabiani po raz kolejny pokazuje, że historia może być ciekawa. Tym razem autorka zagłębia się w losy polskich Wazów i tropi tajemnice ich codziennego życia – tego wymiaru dziejów, którego próżno szukać w opasłych historycznych tomach. Fabiani snuje opowieść, której chętnie posłuchają wspólnie całe rodziny. To opowieść o księżniczkach mądrych i próżnych, królach mężnych i słabych, o przeciwnościach losu i niesamowitych zbiegach okoliczności – o życiu uwolnionym z ciasnych ram podręczników historii. I tak okazuje się, że waleczny Zygmunt III Waza lubował się w puszczaniu latawców i jeździe na łyżwach, Anna Jagiellonka miała zamiłowanie do pewnego męskiego zajęcia a księżniczka Janusia zadatki na świetnego lekarza i farmaceutę. Dzięki książce Fabiani każdy może podejrzeć, jak wyglądało życie codzienne przed wiekami i odkryć tajemnice polskich królów i ich bliskich.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wazowie na tronie polskim”