Klientelizm w RON

Pierwszy król z dynastii Wazów, Zygmunt III Waza, panujący w latach 1587-1632. Był on synem Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. Był on ortodoksyjnym katolikiem, przez zakon jezuitów. W 1586 zmarł Stefan Batory i pod wpływem Anny Jagiellonki wysłano do Szwecji poselstwo by nakłonić Zygmunta III do zgłoszenia swojej kandydatury do tronu Polskiego. Część magnaterii nadal popierała jednak Maksymiliana Habsburga, co doprowadziło do pewnego rozbicia społeczeństwa polskiego (a konkretniej szlachty) na zwolenników jednego i drugiego kandydata. Maksymilian chciał jak najszybciej opanować Kraków i tam się koronować, dlatego szybko wyruszył do Krakowa; w obronie miasta stanął zwolennik Anny Jagiellonki i Zygmunta III; 1588 w bitwie pod Byczyną wojska Habsburga zostały ostatecznie pokonane.
Otton III
Moderator
Posty: 524
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Klientelizm w RON

Post autor: Otton III »

Co sądzicie o klienteliźmie szlachty wobec magnaterii w RON? Kiedy to zjawisko rozpoczęło się? Jakie były jego skutki?
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Klientelizm w RON

Post autor: Husarz »

W warunkach, upadku gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej, miast i mieszczaństwa, ubożeniu drobnej i średniej szlachty, wzrosła potęga magnatów. Powiększające się latyfundia skupiały wokół siebie coraz większą rzeszę szlachty zależnej od możnowładztwa. Drobna szlachta pełniła służbę w dobrach magnackich, zamożniejsza pełniła rolę zarządców.
W połowie XVII wieku w sejmie przekupiona szlachta przestaje służyć Polsce, a zaczyna służyć rodzinom magnackim, z którymi jest związana. Działało to zgubnie na politykę wewnętrzną kraju jak również i zagraniczną. Sejmy i sejmiki pochłonięte były rozgrywkami pomiędzy poszczególnymi rodami magnackimi.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Klientelizm w RON

Post autor: Warka »

Uważam przekupstwo szlachty za rzecz wyjątkowo naganną. Szlachta będąc narzędziem magnatów walnie przyczyniła się się do RON-u.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Klientelizm w RON

Post autor: Otton III »

Husarz pisze:W połowie XVII wieku w sejmie przekupiona szlachta przestaje służyć Polsce, a zaczyna służyć rodzinom magnackim, z którymi jest związana.
W połowie XVII wieku? Nie aby trochę wcześniej? Bo ja uważam, że już w początkach XVII wieku.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2011, 09:14 przez Otton III, łącznie zmieniany 5 razy.
MarcinP
Posty: 152
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Klientelizm w RON

Post autor: MarcinP »

Czy uważacie, że stronnictwo królewskie mogłoby się rozprawić zbrojnie przeciwko korumpującym magnatom?
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Klientelizm w RON

Post autor: Otton III »

MarcinP pisze:Czy uważacie, że stronnictwo królewskie mogłoby się rozprawić zbrojnie przeciwko korumpującym magnatom?
Nie wiem na pewno, ale pewne jest to, że gdyby magnaci dowiedzieli się o zagrażającym im niebezpieczeństwie ze strony króla i jego stronnictwa to odwołaliby się do reszty szlachty pod hasłem obrony "złotej wolności szlacheckiej" i wszczęliby rokosz, zaś król zebrałby armię i ruszył na rokoszan.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wazowie na tronie polskim”