Strona 1 z 2

Kandydaci do tronu

: 20 lut 2011, 05:28
autor: Hobbit
Chodzi mi o to kto był pretendentem do tronu Polski po śmierci Władysława IV Wazy w 1648 , oprócz oczywiście Jana Kazimierza.

Re: Kandydaci do tronu

: 20 lut 2011, 05:29
autor: stach
Na pewno drugi syn Zygmunta III Karol Ferdynand będący biskupem wrocławskim. Z początku pewne znaczenie miał również Zygmunt Rakoczy, syn księcia siedmiogrodzkiego, choć jako protestant...

Zapewne jednak na koronę miało ochotę więcej szlachetnie urodzonych i zapewne na Woli można było spotkać również agitatorów pomniejszych książąt, którzy zapewne nie wiedzieli nawet po której stronie Dunaju leży Rzeczpospolita

Re: Kandydaci do tronu

: 20 lut 2011, 05:29
autor: ziomeka
Generalnie jednak na elekcji dało o sobie znać stronnictwo pokojowe(pamiętajmy o wciąż trwającym powstaniu),które opowiedziało się za Janem Kazimierzem mającym poparcie papieża,cesarza,elektora brandenburskiego,poselstwa Bohdana Chmielnickiego i staraniom stronnictwa Ludwiki Marii Gonzagi,którą notabene pózniej poślubił,co praktycznie przesądziło sprawę.Nowy król szybko ogłosił więc zakończenie wojny i powołał komisję z Adamem Kisielem do rokowań z Kozakami.

Re: Kandydaci do tronu

: 20 lut 2011, 05:30
autor: historyk
Początkowo kandydatów było owszem trzech
Jan Kazimierz
Karol Ferdynand
Jerzy I Rakoczy (miał początkowo duże szanse, ponieważ był popierany przez Janusza Rzadziwiłła oraz Jeremiego Wisniowieckiego, niestety jego śmierć pokrzyżowała ich plany a jego syn Zygmunt nie był juz tak silną kandydaturą jak jego ojciec)


Stronnictwo "pokojowe" na czele z kanclerzem Ossolińskim popierało Jana Kazimierza natomiast jego brata Karola Ferdynanda (chciał z własnej kieszeni wystawic 10 tys. woja na wojne z Kozakami)popierało stronnictwo "wojenne" na czele z Radziwiłłem, Wiśniowieckim oraz biskupem Leszczyńskim. Po pewnym czasie Karol zrezygnował z kandydatury, więc tron stał otworem dla Jana Kazimierza.

Re: Kandydaci do tronu

: 05 kwie 2011, 18:01
autor: Skrzetuski
Z jakim Radziwiłłem? Z Januszem, który poparł Jana Kazimierza?
A ten Leszczyński to chyba podkanclerzy? ;)
A o wyborze Jana Kazimierza zadecydowała porażka pod Piławcami oraz głos Chmielnickiego.

Re: Kandydaci do tronu

: 08 kwie 2011, 00:42
autor: bartek
Witam
Czy możecie mnie bardziej oświecić na temat tej elekcji?

Re: Kandydaci do tronu

: 09 kwie 2011, 10:50
autor: Skrzetuski
A co konkretnie chciałbyś wiedzieć?

Odsyłam do:
Wójcik, Jan Kazimierz Waza
Wasilewski, Ostatni Waza
Widacki, Jarema

Re: Kandydaci do tronu

: 09 kwie 2011, 23:33
autor: bartek
Skrzetuski pisze:A co konkretnie chciałbyś wiedzieć?

Odsyłam do:
Wójcik, Jan Kazimierz Waza
Wasilewski, Ostatni Waza
Widacki, Jarema
Króciutki opis stronnictw oraz obraz sytuacji przed elekcją.

Re: Kandydaci do tronu

: 10 kwie 2011, 11:18
autor: Skrzetuski
Na początku większe szanse miał Karol Ferdynand, którego popierali m.in. Leszczyński i Wiśniowiecki - stronnictwo wojenne. Jana Kazimierza popierało stronnictwo pokojowe na czele z kanclerzem Ossolińskim. Gdyby nie Piławce, królem pewnie zostałby KF, ale w związku z porażką (choć lepszym słowem byłaby ucieczka) stronnictwo wojenne się skompromitowało, a Chmielnicki podszedł pod Zamość. Wysłał list do Warszawy, że jest skłonny paktować, jeśli królem zostanie JK. KF ustąpił i królem został najstarszy królewicz.

Re: Kandydaci do tronu

: 10 kwie 2011, 17:00
autor: bartek
Dzięki :-D