Handel na ziemiach polskich

Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Handel na ziemiach polskich

Post autor: Husarz » 10 lis 2010, 21:07

Chciałem uzupełnić wiedzę z zakresu handlu. Wiem, że plemiona, które zamieszkiwały te ziemie w okresie barbaricum stosowały handel wymienny, m.in. bursztynem, woskiem pszczelim, skórami zwierząt i zwierzętami. Czy mięli "coś" jeszcze do zaoferowania?
W zamian otrzymywali monety, naczynia ceramiczne i elementy uzbrojenia - to przynajmniej z tego, co pamiętam odnalazło się w ich grobach.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich”