Licikaviki i Lestkowice a Litzke i Lestki

Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
Otton III
Moderator
Posty: 524
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Licikaviki i Lestkowice a Litzke i Lestki

Post autor: Otton III »

Czy Waszym zdaniem można przyrównać Licikavików (występujących w "Dziejach saskich" autorstwa Widukinda z Korbei) do Lestkowiców (czyli inaczej Polan, nazwanych tak od imienia Lestka, swego księcia)? Czy można przyrównać Litzke (nazwa występująca w "De administrando imperio" autorstwa cesarza bizantyjskiego Konstantyna VII Porfirogenety) do Lestków (czyli także Polan, nazwanych tak również od imienia Lestka, swego księcia)?

Moim zdaniem można.
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Licikaviki i Lestkowice a Litzke i Lestki

Post autor: Adambik »

W pierwszej części Twojej wypowiedzi istnieje korelacja z nazwami dość istotna. Natomiast naprowadź mnie na właściwy trop z drugiej części Twojego posta.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Licikaviki i Lestkowice a Litzke i Lestki

Post autor: Otton III »

To proste. Można przyrównać Licikavików do Lestkowiców, gdyż druga nazwa najlepiej pasuje do tej pierwszej, po drugie ta druga nazwa nie jest pozbawiona podstaw źródłowych (patrz: Kronika Galla Anonima i późniejsze mówią o księciu polańskim imieniem Lestek), tak więc można przekształcić imię tego księcia w nazwę własną, którą określano Polan. Podobnie sytuacja ma się w przypadku Litzke i Lestków.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich”