Sarmaci a Słowianie

Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
Awatar użytkownika
Marshal
Posty: 271
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Sarmaci a Słowianie

Post autor: Marshal » 20 gru 2010, 00:24

Od długiego czasu zastanawiam się jak duży był wpływ i udział ludów sarmackich na dzieje Słowiańszczyzny. Zwolennicy tezy mówiącej, iż losy Słowian były immanentnie związane z dziejami plemion sarmackich przytaczają sporo argumentów na poparcie tego twierdzenia. Z drugiej strony mnóstwo uczonych zawodowych i amatorów jak niepodległości broni tezy o nieistotnych relacjach tych dwóch indoeuropejskich ludów. Jak było naprawdę?
PS Uznanie za realną koegzystencji Sarmatów ze Słowianami u schyłku starożytności i we wczesnym średniowieczu tłumaczy wiele zagadek dotyczących wczesnych dziejów Słowiańszczyzny (np. pochodzenie ciemnej dotąd nazwy Mazowsza http://www.wilkwolny.republika.pl/pochodza4.html).
Co o tym sądzicie?

Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Sarmaci a Słowianie

Post autor: Otton III » 22 gru 2010, 16:19

Sądzę, że Sarmaci byli przodkami części Słowian, tych tzw. polskich. Mówiła też o tym ideologia sarmatyzmu w dawnej Polsce i w RON, a przecież szlachta polska, która stworzyła tę ideologię, musiała przechowywać w pamięci opowiadania przodków o pochodzeniu Polaków od starożytnych Sarmatów, bo sama nie wymyśliłaby tego tak nagle. Za tym, że tzw. polscy Słowianie pochodzili od Sarmatów, stoi także fakt, iż odnaleziono w pochówkach słowiańskich przedmioty w stylu sarmackim.

Awatar użytkownika
Adambik
Posty: 501
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Sarmaci a Słowianie

Post autor: Adambik » 22 gru 2010, 16:33

Czy znacie ciekawe opracowania na ten temat?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich”