Polanie zniszczyli grody w Wielkopolsce

Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
Awatar użytkownika
Marshal
Posty: 271
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Polanie zniszczyli grody w Wielkopolsce

Post autor: Marshal » 20 gru 2010, 00:52

Zniszczenie grodów wielkopolskich ok 920-940 doskonale potwierdzone archeologicznie jest jednym z ogniw w teorii o początkach państwa piastowskiego.

Moje pytanie brzmi, skąd wiadomo że to zniszczenie jest właśnie dziełem Polan ( czy poddanych Piastów przedmieszkowskich, jak zwał tak zwał).

Nie kwestionuję, że nowe grodziska pobudowali Piastowie, pytanie jednak skąd pewność że to oni właśnie zniszczyli stare?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich”