Strona 1 z 1

Wawel, czyli, co było przed chrztem?

: 06 lut 2011, 04:27
autor: Warka
Co znajdowało się na wzgórzu wawelskim przed chrztem Polski? Ile znajdowało się na nim kościołów? Czy były jakieś palatia? Czy oprócz Okołu były jeszcze jakieś wsie służebne?

Re: Wawel, czyli, co było przed chrztem?

: 06 lut 2011, 04:27
autor: Marshal
Przed pierwszym chrztem Polski (Małopolski), tj. ok. 870 r. na Wawelu pewnie nie było żadnych budynków murowanych, a już na pewno żadnych kościołów.
Po chrzcie Polski (Małopolski), za panowania Świętopełka morawskiego lub Przemyślidów, wybudowano na Wawelu co najmniej dwie rotundy i jeszcze dwie w najbliższym otoczeniu grodu wawelskiego (na Zwierzyńcu i na Krzemionkach). I to wszystko jeszcze przed chrztem Mieszka I, czyli tzw. chrztem Polski (Wielkopolski) w 966 r.

Wokół Krakowa było pełno wsi służebnych (Łagiewniki, Skotniki, Piekary, Konary, itp.) Ale Okół (dzisiaj to ledwie dwie ulice pod wzgórzem wawelskim: Kanonicza i Grodzka) to nie była wieś służebna, lecz podgrodzie.

Re: Wawel, czyli, co było przed chrztem?

: 06 lut 2011, 04:29
autor: stach
Nie ma czegoś takiego jak Polska (Małopolska) w IX w. Dawniej przez Polskę rozumiano tylko Wielkopolskę, czyli kolebkę państwa Piastów. Nazwa Małopolska, czyli młodsza Polska wykształciła się dopiero za ostatnich Piastów, gdy państwo polskie składało się z dwóch głównych dzielnic: wielkopolski, czyli starej Polski (Polonia maior) i Małopolski, czyli młodszej Polski, (Polonia minor).

Re: Wawel, czyli, co było przed chrztem?

: 06 lut 2011, 04:30
autor: Hobbit
Aż do schyłku XIII wieku późniejszą Wielkopolskę nazywano Polską albo Staropolską. Dopiero za Przemysła I i Przemysła II ukuto nazwę "Wielkopolska". Nazwa Małopolska po raz pierwszy występuje w źródłach pisanych w początkach XV wieku. Wcześniej Małopolskę nazywano albo ogólnie "Krakowem", albo dzielono na ziemię krakowską i ziemię sandomierską.

W wiekach XI-XIII wyraz "Polska" miał dwa znaczenia.
W znaczeniu węższym oznaczał samą ziemię poznańską wraz z ziemią kaliską. W znaczeniu szerszym oznaczał wszystkie ziemie monarchii piastowskiej, a więc również Mazowsze, Śląsk itd.

Aby uniknąć nieporozumień wprowadzono nazwę "Staropolska" oznaczający samą Polskę gniazdową czyli późniejszą Wielkopolskę.

Re: Wawel, czyli, co było przed chrztem?

: 06 lut 2011, 04:33
autor: Marshal
Warka pisze:Co znajdowało się na wzgórzu wawelskim przed chrztem Polski? Ile znajdowało się na nim kościołów? Czy były jakieś palatia? Czy oprócz Okołu były jeszcze jakieś wsie służebne?
Jeżeli potrzebujesz dowód na wcześniejszą chrystianizację Krakowa i ziemi krakowskiej, to bardzo proszę: skarb grzywien siekieropodobnych, ukryty przed 880 r. na podgrodziu krakowskim to dowód niepodważalny. Wskazuje po pierwsze na istnienie wysoko zorganizowanego państwa z dobrze rozwiniętym fiskalizmem i ze stolicą w Krakowie. A po drugie udowadnia, że przed 880 r. to państwo upadło lub utraciło ciągłość władzy państwowej. Albowiem skarb książęcy został ukryty przed najazdem na podegrodziu i nie wydobyty z ukrycia. A zatem najazd morawski i zajęcie Krakowa przez Świętopełka to nie jakieś tam mniej lub bardziej uprawdopodobnione przypuszczenia, ale dowiedziony w ten sposób fakt historyczny. I to jeszcze przed 880 r., a zatem jeszcze za życia św. Metodego!!!


A wbrew pozorom dyskusja o dacie chrystianizacji Krakowa i Małopolski (zaznaczam: nazwa współczesna, stosowana od XIV w., nie chodzi o nazwę ziemi krakowskiej w IX w.) jest niezbędna dla prawidłowej datacji zabytków archeologicznych o charakterze sakralnym (rotund). Albowiem jeżeli przyjmiemy, że przed 966r. nie było chrześcijaństwa, to znaczy, że wszystkie archeologiczne zabytki sakralne należy datować po 966 r. Ale jeżeli data chrystianizacji małopolski wypada przed 880 r., to znaczy, że te rotundy nie tylko mogły, ale oczywiście zapewne powstały przed 966 r.: dwie na Wawelu i dwie lub trzy w jego okolicy

Re: Wawel, czyli, co było przed chrztem?

: 26 cze 2011, 13:40
autor: golec115
Z "Żywotu św. Metodego":
"Bardzo silny pogański książę, siedzący w Wiślech, urągał chrześcijanom i wyrządzał im szkody. Posławszy więc do niego Metody rzekł: Dobrze byłoby, abyś się ochrzcił synu dobrowolnie na własnej ziemi, wówczas nie będziesz wzięty w niewolę i pod przymusem ochrzczony na cudzej ziemi. Tak też się stało".
Tak więc ziemia małopolska przyjęła chrzest przed śmiercią Metodego w 885 roku, a władca który miałby być ochrzczony to Lestek. Co do potwierdzenia tej tezy może być nadanie przez Mieszka I swojemu synowi imienia Świętopełk - ma morawski oddźwięk. Inny fakt, dzieci Siemomysłą to Mieszko, Czcibor, nieznany z imienia syn i Adelajda. Skąd więc imię całkiem obce słowiańskiej kulturze?