Jakie były poglądy średniowiecznych na początki słowiaństwa?

Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
bartek
Posty: 33
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 05 kwie 2011, 20:43

Jakie były poglądy średniowiecznych na początki słowiaństwa?

Post autor: bartek »

Pytanie zadałem w tytule. Proszę o odpowiedź.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Jakie były poglądy średniowiecznych na początki słowiańs

Post autor: Artur Rogóż »

Już w średniowieczu próbowano znaleźć na to pytanie. Nieznany, żyjący prawdopodobnie na przełomie VII i VII w. autor traktatu kosmograficznego - zwany Kosmografem lub Geografem z Rawenny - uważał, że Słowianie wywodzą się z Scytii, co jednak niewiele wyjaśnia ze względu na nieokreśloność geograficzną tego pojęcia we wczesnym średniowieczu.
Późniejszy autor (IX w.) zwany Geografem Bawarskim, pisząc o Zeriuani - jednym z plemion słowiańskich stwierdził, że z ich kraju "pochodzą wszystkie plemiona słowiańskie i początek [swój], jak powiadają, wywodzą".
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Jakie były poglądy średniowiecznych na początki słowiańs

Post autor: Warka »

Nie zapominajmy o Nestorze, kronikarzu z okolic Kijowa.
bartek
Posty: 33
Rejestracja: 05 kwie 2011, 20:43

Re: Jakie były poglądy średniowiecznych na początki słowiańs

Post autor: bartek »

Dziękuję za odpowiedzi. A co z tym Nestorem? Coś więcej?
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Jakie były poglądy średniowiecznych na początki słowiańs

Post autor: Artur Rogóż »

bartek pisze:Dziękuję za odpowiedzi. A co z tym Nestorem? Coś więcej?
Za Wiki:
Nestor także Nestor Kronikarz, Nestor z Kijowa (ros. i ukr. Нестор, ur. ok. 1050, zm. ok. 1114) – kronikarz, mnich pieczerskiego monasteru.

Redaktor jednego z najstarszych ruskich latopisów, pdt. Powieść minionych lat (Повѣсть времяньныхъ лѣтъ). Dzieło zostało napisane ok. 1113. W swym latopisie Nestor opisał historię Rusi od IX do XII wieku. Powieść zawiera opisy różnych wydarzeń, m.in. przybycia Ruryka na ziemie ruskie, początków Rusi Nowogrodzkiej i rodu Rurykowiczów oraz powstania Wielkiego Księstwa Kijowskiego. Jego latopis zawiera także wiele wiadomości o początkach innych państw, m.in. Polski.

Narodziny Rusi według Latopisu Nestora:
Legenda o Ruryku: lata 6370 (czyli, rok 862; Ruś za wzorem Bizancjum liczyła lata od początku świata) wygnali Waregów za morze i nie dali im dani; i sami poczęli się rządzić i nie było u nich sprawiedliwości; i powstał ród przeciw rodowi, były zwady i poczęli wojować sami ze sobą. Powiedzieli sobie: Poszukamy księcia, by nami władał według porządku i prawa. Szli za morze ku Waregom ku Rusi, bowiem tak się zwali ci Waregowie Rusią jako się drudzy zowią Szwedami, inni Normanami, Anglami a inni Gotami; takoż i ci się zwali. Rzekli Rusi Czudowie, Słowianie, Krywicze i Wesowie: Ziemia nasza wielka jest i obfita, a ładu w niej nie ma; pójdźcie, więc rządzić i władać nami.

I wybrali się trzej bracia z rodami swoimi, wzięli z sobą wszystką Ruś i przyszli do Słowian najprzód i obwarowali gród Ładogę i siadł Ruryk najstarszy w Ładodze, a drugi Sineus w Białym Jeziorze, a trzeci Truwor w Izborsku. Od tych Waregów Nowogrodzianie nazwani zostali Rusią; i są dziś ludzie nowogrodzcy rodu waregskiego, a pierwej byli Słowianami. Po dwóch zaś latach umarł Sineus i brat jego Truwor. I objął Ruryk sam wszystką ziemię i przyszedłszy nad Ilmeń obwarował gród nad Wołchowem i nazwał go Nowogród. I osiadł w nim jako książę i rozdawał dostojnikom swoim włości i grody. A w tych grodach Waregi są przybysze, zaś pierwsi osadnicy są w Nowogrodzie Słowianie[1].

Informacje o pochodzeniu Polaków według Latopisu Nestora:

Nestor daje też ciekawy opis pochodzenia narodów słowiańskich. Plemiona polskie wg niego pochodzą znad Dunaju, być może z Państwa Samona a protoplastami plemion Polskich są Biali Chorwaci, Biali Serbowie i Chorutanie:

"Po mnogich zaś latach siedli byli Słowianie nad Dunajem, gdzie teraz ziemia węgierska i bułgarska. I od tych Słowian rozeszli się po ziemi i przezwali się imionami swoimi, gdzie siedli na którym miejscu. [...] A oto jeszcze ciż Słowianie: Biali Chorwaci i Serbowie, i Chorutanie. Gdy bowiem Włosi (najprawdopodobniej chodzi o Franków) naszli na Słowian naddunajskich i osiadłszy pośród nich ciemiężyli ich, to Słowianie ci przyszedłszy siedli nad Wisłą i przezwali się Lachami, a od tych Lachów przezwali się jedni Polanami, drudzy Lachowie Lutyczanami, inni — Mazowszanami, inni — Pomorzanami."[1]
Przy czym osobno wymienia on Morawian, Czechów, oraz plemiona wschodniosłowiańskie (nad Dnieprem): Polanie, Radymicze i Wiatycze.

Nestor był również autorem innych, mniej znanych dzieł literackich. Przy pisaniu swych prac inspirował się m.in. twórczością czeskiego kronikarza Kosmasa z Pragi. Jego kronika została po raz pierwszy wydana drukiem w 1767 roku.

Pochowany w Ławrze Pieczerskiej w Kijowie.


Przypisy

1. ↑ 1,0 1,1 Powieść minionych lat, tłum. F. Sielicki, Wrocław – Warszawa – Kraków 1999.

Źródła

* Borys Rybakow, Pierwsze wieki historii Rusi, Warszawa 1983.
bartek
Posty: 33
Rejestracja: 05 kwie 2011, 20:43

Re: Jakie były poglądy średniowiecznych na początki słowiańs

Post autor: bartek »

Dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich”